Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava
Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava

Perly! Šperky nadčasové jednoduchosti

Již v dávné minulosti perly představovaly bohatství, krásu a blahobyt. Málo kdo ví, že právě tyto šperky kdysi nosívali pouze významní králové a královny společně s vysokou šlechtou. Předností těchto něžných šperků je fakt, že ať už je nosí kterákoliv žena, vždy ji perly dokážou rozzářit a podtrhnout její osobitý půvab. Každá žena by tedy měla mít alespoň jedny, jelikož perly vždy zůstanou perlami a ty vás v žádném případě neomrzí. Přesvědčte se!

Jak perly vznikají?

Ačkoliv se to může zdát nadmíru složitý proces, ve skutečnosti je to velmi jednoduché. Do perlorodky, či některých druhů ústřic vklouzne malinké tělísko, například zrníčko písku, které se postupně obaluje perleťovou hmotou vznikající uvnitř konkrétního mlže. Proces navrstvení snad jen milimetrové vrstvy může trvat i tři roky. Vše co se týče vzhledu, velikosti, lesku, povrchu a barvy perel je charakteristické pro určitý druh perly. Právě tyto charakteristiky hrají významnou roli k určení kvality.

Porovnání kvality perel

Zde je názorně ukázáno, jak se perly rozlišují. Od shora lesk, povrch,tvar a barva. Zdroj: www.sinclairsjewellers.com.au

Druhy perel a jejich ceny

Pravé perly vytvářejí nádherný a velmi elegantní šperk a jejich cena mnohdy převyšuje ceny i těch nejvybroušenějších drahých kamenů. Ano, tento přírodní skvost je opravdu vzácný ve šperkařství. V zásedě platí, že z hlubin oceánů jsou vytahovány vždy ty nejdražší perly. Tudíž jsou dvě možnosti, buď si šáhnout hluboko do kapsy, nebo si místo pravých perl koupit ty umělé, které koupíte za babku. Druhů perel je mnoho a jejich ceny jsou různé. Samozřejmě čím větší a dokonalejší tvar, tím mnohdy i několikanásobně vyšší cena. Částky těch pravých se pohybují od tisíců korun až po milióny, vždy záleží například na délce náhrdelníku a typu perly. Dokonce v roce 2005 v La Regente, byla pátá největší přírodní perla na světě vydražena za 1,8 milionu eur, což je v dnešním přepočtu 45 milionů korun. Nejčastější tvary perel jsou kulaté, oválné, hruškovité či barokní.

bakokní perly Swarovski

Ukázka barokního tvaru perel vložených do náhrdelníku s kamínky. Zdroj: www.hautelook.hardpin.com

Druhy perel

Pravé perly se dělí na více druhů. Nicméně jako první je odlišuje perla sladkovodní od perly mořské. Poté se perla pozná podle dalších konkrétních znaků. Pár druhů je zde zmíněno.

  • Perly Akoya

    Původ tohoto druhu perel pochází z východní Asie a to konkrétně z Japonska a Číny. Velikost perel se pohybuje od 5-9 mm a barva je různá. Od odstínu bílé, krémové až po namodralý nádech.

Perly Akoya

Perly Akoya v různých barvách společně se zlatým zapínáním s kamínky. Zdroj: www.wixonjewelers.com

  • Tahitské perly

    Jako opravdový skvost se považují perly tahitské. Jejich originalita spočívá v barvě, jelikož jako jediné jsou od přírody tmavé, ostatní druhy se musí uměle přibarvovat. Pocházejí z Francouzské Polynésie a jejich velikost je okolo 14 mm. Tvar je převážně kulatý. Barvy, jak už bylo řečeno, jsou veškeré tóny černé až šedé.

Tahitské perly

Tahitské perly a jejich tmavé odstíny tvoří opravdový unikát mezi perlami. Zdroj: www.lovelypearl.com

  • Perly Mabe

    Perly Mabe se vyznačují tvarem polokoule, jelikož zevnitř přisedají na stěny mlže, kde dorůstají do velikosti až 2 cm. Tyto perly se hojně zasazují plochou stranou do prstýnků nebo náušnic. Země původu jsou Čína a USA.

Mabe perly

Půlkulaté perly Mabe jako stvořené k výrobě celého šperku. zde v kombinaci se stříbrem. Zdroj: www.rkta.com.au

  • Kasumiga perly

    Tyto perly z Japonska tvoří opravdovou raritu. Ve skutečnosti je druh Kasumiga perlami sladkovodními. Jejich barva je výrazně růžová.

Kasumiga perly růžové

Náhrdelník z perel Kasumiga. Cena 4-5 tisíc dolarů. Zdroj: www.ebay.com

Perly a pověry s nimi spojené

Pokud vás zajímá, jaké pověry se s perlami váží, možná vás překvapí, že všude na světě je to jiné. Zkrátka lidé se nemohou shodnout, jestli perly přinášejí více štěstí než smutku, nebo je tomu naopak. Například v Indii je jedno přísloví, které tvrdí, že perly jsou kapky měsíční rosy, jež bohové proměnili ve vzácné klenoty a ukryli před světem do schránek škeblí. Nebo třeba v Persii mají přísloví, které říká, že jsou perly slzy bohů, které klesly na dno oceánů. Na druhou stranu, v některých zemích se traduje pověra, že by nevěsta ve svůj svatební den neměla nosit v žádném případě pravé perly, prý jí přinesou jen samé neštěstí v manželství.

A pěkný guláš je i v tom, jestli darovat či nedarovat perlu. Jedno pořekadlo říká, že by se darovat neměly a dotyčný by si je měl pořídit sám osobně. Jiné tvrdí, že když darujete někomu perly, vyjadřujeme tím úctu k člověku. Protože vždy, když něco nazýváme perlou, považujeme to za nejkrásnější a nejlepší.

Perlový náhrdelník

Náhrdelník vypadá velmi jemně a hodí se na formální i neformální nošení. © Casa Moda. Zdroj: www.etsy.com

Perly a jejich nošení

Jak jistě víte, perly se nosívají zasazené do náušnic či prstenů nebo jako překrásné náhrdelníky různé délky. Ať už tedy zvolíte jakoukoliv variantu, určitě nešlápnete vedle. Navíc, perly jsou již od dávných časů řazeny i do módy, jakožto součást šatů, bot nebo dokonce spodního prádla. Perly jsou vyjádřením individuality každé ženy, tudíž volba typu šperku je pouze na vás. Tudíž, ať už zvolíte umělé nebo ty pravé, buďte si jistá, že s nimi naděláte velkou parádu. Tak vzhůru do toho!

Keep calm and wear pearls

·

Bývalá spolupracovnice, šikovná redaktorka s všestranným zájmem.

Co si myslíte vy? Dejte nám vědět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *