Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava
Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava

Co by měl umět svatební fotograf?

svatebni fotograf
961

Svatba je pro všechny nevěsty tím nejdůležitějším dnem v životě. Není proto divu, že chtějí, aby jim to na svatebních fotkách slušelo. Ani ty nejkrásnější šaty, make-up či účes však nevyniknou na zfušovaných fotkách.

Abyste měli krásné fotky ze svatby a mohli se nad nimi radovat i dojímat, potřebujete správného fotografa. Nemusí to být ten nejdražší, ani ten nejvyhlášenější, ale musí vyhovovat vašim představám.

Na výběr fotografa si dejte dost času, když se pustíte do výběru na poslední chvíli, může být váš vysněný fotograf už zadaný a vy budete muset o dům dál. Proto si na začátku vytipujte více fotografů a oslovte je. Z těch, kteří budou mít čas, můžete vybírat dál.

Prověřte fotografovy kompetence

Projděte si webové stránky, instagramové či facebookové profily svých favoritů a soustřeďte se na to, jestli mají v portfoliu svatební fotografie. Na předchozích pracích také uvidíte styl, jakým fotograf fotí. To vám může pomoci při rozhodování. Konkurence mezi fotografy je veliká, proto klidně nechte stranou ty fotografy, u kterých se vám něco nezdá.

Kromě internetu hledejte i jinde. Ptejte se přátel a známých, kteří svatbu plánují nebo, jejichž svatební fotky se vám líbily. Ti vám mohou poskytnout reference a kontakty. Důležité je, aby fotograf kromě perfektního oka na focení měl i další dovednosti. Jednou z nich je i schopnost komunikovat s hosty a celková koordinace focení.

Správný výběr

Jestli jste měli při výběru šťastnou ruku, budete s jistotou vědět až po svatbě. A to je už pozdě, atmosféra i hosté už jsou pryč. Nicméně existuje pár vodítek, která vám ukážou, zda je vaše volba správná:

  1. Fotograf je aktivní, chce předem znát přesnou lokalitu, kde se svatba bude odehrávat. Udělá si obhlídku a dá vám pár návrhů, jak by ztvárnil originální svatební fotografie.
  2. Má v záloze tipy pro případ, že bude pršet. Navrhne konkrétní záběry a momenty, které by stálo za to zachytit, i když bude pršet celý den.
  3. Zajímá se o to, co chcete na fotkách mít. Chcete nafotit jen obřad, přípravu nevěsty a ženicha, nebo se bude fotit i hostina a večírek. Budete chtít i stylizované focení novomanželů?
  4. Navrhne schůzku, kde se poznáte, abyste se naladili na stejnou notu. Vašemu naturelu přizpůsobí i situace, ve kterých se vás bude snažit zachytit nebo vás do nich stylizuje.
  5. Je připraven i na neočekávané situace. Zvládne všechno podle plánu, ale nezaskočí ho, ani když se počet svatebních hostů ztrojnásobí nebo obřad přesune z dopoledních hodin na odpoledne.

Svatební fotografové často mívají i asistenta, který jim pomáhá na místě s koordinací a nastavováním techniky. Při domlouvání focení se zeptejte, jestli bude mít fotograf asistenta, pokud ano, nezapomeňte připravit občerstvení i pro asistenta. Celodenní focení může být totiž velmi vyčerpávající.

Těsně před svatbou si ještě jednou potvrďte místo a čas, aby byl fotograf na místě včas a nemuseli jste se nervovat, že fotograf nestihne přijet nebo zapomene přijet úplně.

Zdroj obrázku: Evgenyrychko / Shutterstock.com


Co si myslíte vy? Dejte nám vědět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *