Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava
Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava

Ať je vám 20, 30 ….. 45+, v žádném případě NEPODCEŇUJTE preventivní vyšetření rakoviny prsu!

Ještě před několika dny by mě nenapadlo, že v rámci Herstyle.cz napíšu článek na toto téma. Nastala ovšem v mém životě situace, která moje dosavadní myšlení zásadně ovlivnila…..

Abych vám své rozhodnutí více přiblížila, je mi 24 let a v září tohoto roku jsem úspěšně absolvovala magisterské studium, které bylo završeno 13. října 2015 krásnými a dojemnými promocemi. Pár dnů nato se dívám na FB, kde se objeví status mé tedy již bývalé spolužačky z Bc. a zároveň Mgr. studia Adél se slovy: „Rozhodla jsem se jít s pravdou ven. Ne proto, abyste mě litovali, ale dřív nebo později by si někteří z vás všimli určitých změn a začali se vyptávat.“ Klikla jsem ihned a bez jediného slova na odkaz, jenž ve svém statusu uvedla (http://adel-90.livejournal.com/), a v tu chvíli mi bylo všechno zcela jasné… Přesně DNES slaví tato mladá, krásná a strašně MOC šikovná magistra Adéla K. své 25. narozeniny, proto jí tímto článkem chci vyjádřit obrovskou podporu a obdiv za to, jak je statečná, silná a odhodlaná sdílet svůj citlivý příběh s ostatními. Zároveň chci také upozornit všechny na to, že nebezpečí karcinomu prsu je vystavena každá z nás bez ohledu na náš věk!!!!!

Rakovina prsu

TOGETHER – ať jsme zdravé, či nemocné, držme stále při sobě! Zdroj: www.brutereason.net

Rakovina prsu: Kdo je nejvíce ohrožen?

Rakovina prsu patří mezi nejčastější onkologická onemocnění, která se vyskytují u žen. Touto vážnou chorobou onemocní během svého života průměrně každá 8. žena. Zpravidla je nejvíce ohrožena skupina žen ve středním a vyšším věku, samovyšetření by si však měla provádět každá z nás bez ohledu na náš věk! Zpozornět by měly také ty ženy, u nichž se v rodině vyskytla rakovina prsu, či jiný druhy rakoviny ženských pohlavních orgánů. 

Rakovina prsu

3D ilustrace zhoubného nádoru prsu. Zdroj: www.caribbean360.com

Jaké druhy preventivních vyšetření existují?

Rakovina prsu je obrovským strašákem mnoha žen, pokud je ovšem nádor odhalen včas, je léčba poměrně úspěšná. Z tohoto důvodu je třeba nepodceňovat preventivní vyšetření, které vám může diagnostikovat časné stadium, a zásadně tak zvýšit šance na uzdravení! Preventivní vyšetření se může provést několika způsoby:

1. Screeningová mamografie

Prvním z nich je screeningová mamografie, jež se provádí ve specializovaných mamodiagnostických pracovištích (seznam screeningových center dostupný na www.mamo.cz) a umožňuje včasný záchyt zhoubného nádoru prsu. Tato metoda je od určitého věku (nejčastěji 45+) hrazena jednou za dva roky zdravotní pojišťovnou, jinak si musíte zaplatit v průměru 600 – 800 Kč. I přesto, že některým tato částka přijde příliš vysoká, je třeba se zamyslet nad hodnotou peněz a našeho zdraví. Peníze jsou a stále budou, zdraví máme ovšem JEN jedno!!!!

2. Ultrazvukové vyšetření

Další metodou je ultrazvukové vyšetření, které sice nemůže nahradit vyšetření mamografem, ale může ho významně doplnit. Ideální je zejména pro vyšetřování prsů mladých žen, těhotných nebo kojících maminek.

3. Genetické vyšetření

Další metodou je genetické vyšetření. Pokud toto vyšetření odhalí genetickou mutaci BRCA 1 (breast cancer 1), či BRCA 2 (breast cancer 2), je pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu přibližně 80%.

4. Samovyšetření

Samovyšetřování prsu se považuje za nejjednodušší metodu včasného zachycení rakoviny. Vyšetřování si každá žena provádí sama, a to pravidelně každý měsíc. Všechny podstatné informace včetně postupu samovyšetření naleznete v tomto videu:

Naší milované Adélce a zároveň všem ženám, které bojují s touto zákeřnou nemocí, přeji mnoho ZDRAVÍ a ŠTĚSTÍ v úspěšné léčbě! A vy ostatní, najděte si každý měsíc chvilku a důkladně prohlédněte vaše prsa. Nikdy nevíte, kdy vám právě tato několikaminutová kontrola může zachránit celý život!


Kromě psaní miluji módu a především osobitý styl. Krásných žen je kolem nás spousta, ale jen z některých vyzařuje opravdový styl & charisma. Proto jsem se rozhodla psát inspirativní články pro web HerStyle.cz a zároveň skrz něj oslovovat známé tváře ze světa modelingu, sportu a showbyznysu. Svoji práci zakládám výhradně na pozitivním duchu, protože optimismus je základem úspěchu! :)

Co si myslíte vy? Dejte nám vědět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *