Možná, že jste o novince 3D tisku něco málo zaslechli, ale nevěnovali tomu příliš mnoho pozornosti. Kdo se však o pokrokovou revoluci zajímal, zjistil, že se hranice možností v tisku posunuly o několik stupínků výše. V moderní době si lze vytisknout třeba fotografii na tričko, to už víme, není na tom nic zvláštního, ale vytisknout si modely oděvů ve 3D, to je už je něco jiného, obrovská novinka, která mění nejen pohled na módní průmysl, ale samozřejmě i v oblasti technologie a tiskařských technik.
3D tisk – revoluce v technologii tisku
Kde se vzal 3D tisk a kdo s touto novinkou přišel?
Charles Hull si nechal patentovat v roce 1986 technologii zvanou stereolitografie. Tato technika spočívá v trojrozměrném laserovém tisku s využitím UV laseru a tekutého fotopolymeru. Později okolo 90. let se Hull rozhodl pod svojí nově založenou firmou 3D Systems vytvořit první zařízení, které by tisklo ve formátu 3D pro širokou veřejnost. Ještě před pár lety se tomu to stroji neříkalo 3D tiskárna, jako tomu je dnes, ale tzv. stereolitografický aparát SLA-1. Avšak tento model stroje se stal základem pro vývoj dnešních moderních 3D tiskáren. V roce 1993 si nechal Massechusettský technologický institut (ve zkratce MIT) patentovat technologii trojrozměrných tiskařských technik, která pracovala s práškovým materiálem a tekutým spojovačem. Později se začal 3D tisk používat po celém světě.
3D prstýnek, zdroj: on3dprinting.com
3D moderní náramky, zdroj: on3dprinting.com
Technologie 3D tisku se stále vyvíjí a modernizuje. Tisknou se velmi přesné objekty nejen z plastu, dřeva, z keramiky, dřeva a nylonu ale i v oblasti designu a módy přináší 3D tisk velký úspěch. Zajímavostí je, že britská firma Tamicare vytváří materiál pro tisk látek a tkanin a už vytvořila i dámské spodní prádlo z gumovo-latexových polymerů obohacených o bavlněná vlákna. V testování jsou i materiály s viskózou. Tento projekt tak zaujal, že se o spolupráci o 3D modely spodního prádla zajímala i věhlasně známá značka dámského spodního prádla Victoria´s Secret a v roce 2013 byly na Fashion Show poprvé představeny na veřejnosti 3D modely od této značky.
Model spodního prádla ve 3D od značky Victoria’s Secret, zdroj: ivewithstyleblog.wordpress.com
Výroba designu na spodní prádlo ve 3D tisku, zdroj: ivewithstyleblog.wordpress.com
3D tisk model peří, zdroj: www.wired.com
Konstrukce šatů vytisknutá ve formě 3D, zdroj: www.wired.com
Dámské šaty ve 3D tisku od Francise Bitonti, zdroj: www.core77.com
3D tisk – móda a design
3D tisk je pokrokovou záležitostí, není třeba se pozastavovat nad tím, že se o moderní tisk 3D zajímá čím dál tím víc lidí, nejen designérů a módních značek, co by si velmi rádi své modely na přehlídkovém mole doplnili o nějaký ten 3D kousek navíc. 3D tisk je totiž horkou novinkou! A kdo ještě nepředstavil své modely nebo výrobky ve 3D, jako by nebyl. Newyorská firma Shapeways začala prodávat 3D šperky. Firma Continuum zase vytvořila první 3D vytištěné bikini. Aaron Rowley ze San Franciska experimentuje s tiskárnou, která může vytvořit oblečení z polymerů tkaniny – což je podle mnohých budoucnost 3D tištěného oblečení. V současné době je 3D tisk velkou módní záležitostí takzvanou haute couture. První 3D vytištěné modely byly veřejnosti totiž představeny už v roce 2013.
První šaty ve formě 3D představila Dita Von Teese, zdroj: http://worldnewsvine.com
Černé dásmké šaty ve 3D, zdroj: anibundel.com
Design ve 3D od návrháře Farncise Bitonti, zdroj: tyrannyofstyle.com
Oděv ve 3D v černé barvě, zdroj: www.additivefashion.com
Pánský motýlek vytvořen 3D tiskem, zdroj: www.dapperguide.com
S vývojem 3D tisku jsou spojená i autorská práva. Je možné, že po získání informací a kódů lze padělat a replikovat oděvy od módních tvůrců, a v budoucnu si jej vytisknout u sebe doma na 3D tiskárně. Což je v oblasti 3D tisku velký problém. Proto na základě toho to problému vznikla komunita v oblasti 3D tiskáren, která nabízí open source, kódů a designy k používání (to jsou kódy, který může každý použít či upravit podle svého přání) bez porušení autorských práv. Dnes existuje i společnost MakerBot Thingiverse, která nabízí různé open source kódy pro tisk nejrůznějších věcí, včetně šperků. Nebo druhou možností je, že umělci a módní návrháři se mohou proti krádeži designům svých věcí bránit neustálou inovací.
3D tisk – vytváření šatů, zdroj: www.materialtimes.com (foto Francis Bitonti Studio)
3D moderní dámské boty na podpatku, zdroj: www.3dprintednews.com
Oblečení ve 3D je sice perfektně provedené, ale zatím není moc praktické. Ale kdo ví, kdy přijde doba, kdy i my budeme mít ve své skříni propracované nádherné 3D šaty nebo boty? Ve světě moderních technologií může tato doba přijít za několik let či měsíců, nebo je možné, že už velmi brzy. Nechme se překvapit!