Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava
Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava

3D tisk hýbe módním světem

Možná, že jste o novince 3D tisku něco málo zaslechli, ale nevěnovali tomu příliš mnoho pozornosti. Kdo se však o pokrokovou revoluci zajímal, zjistil, že se hranice možností v tisku posunuly o několik stupínků výše. V moderní době si lze vytisknout třeba fotografii na tričko, to už víme, není na tom nic zvláštního, ale vytisknout si modely oděvů ve 3D, to je už je něco jiného, obrovská novinka, která mění nejen pohled na módní průmysl, ale samozřejmě i v oblasti technologie a tiskařských technik.

3D tisk – revoluce v technologii tisku

Kde se vzal 3D tisk a kdo s touto novinkou přišel?

Charles Hull si nechal patentovat v roce 1986 technologii zvanou stereolitografie. Tato technika spočívá v trojrozměrném laserovém tisku s využitím UV laseru a tekutého fotopolymeru. Později okolo 90. let se Hull rozhodl pod svojí nově založenou firmou 3D Systems vytvořit první zařízení, které by tisklo ve formátu 3D pro širokou veřejnost. Ještě před pár lety se tomu to stroji neříkalo 3D tiskárna, jako tomu je dnes, ale tzv. stereolitografický aparát SLA-1. Avšak tento model stroje se stal základem pro vývoj dnešních moderních 3D tiskáren. V roce 1993 si nechal Massechusettský technologický institut (ve zkratce MIT) patentovat technologii trojrozměrných tiskařských technik, která pracovala s práškovým materiálem a tekutým spojovačem. Později se začal 3D tisk používat po celém světě.

3D tisk prstýnek

3D prstýnek, zdroj: on3dprinting.com

3D moderní náramky

3D moderní náramky, zdroj: on3dprinting.com

Technologie 3D tisku se stále vyvíjí a modernizuje. Tisknou se velmi přesné objekty nejen z plastu, dřeva, z keramiky, dřeva a nylonu ale i v oblasti designu a módy přináší 3D tisk velký úspěch. Zajímavostí je, že britská firma Tamicare vytváří materiál pro tisk látek a tkanin a už vytvořila i dámské spodní prádlo z gumovo-latexových polymerů obohacených o bavlněná vlákna. V testování jsou i materiály s viskózou. Tento projekt tak zaujal, že se o spolupráci o 3D modely spodního prádla zajímala i věhlasně známá značka dámského spodního prádla  Victoria´s Secret a v roce 2013 byly na Fashion Show poprvé představeny na veřejnosti  3D modely od této značky.

Model spodního prádla ve 3D od značky Victoria's Secret

Model spodního prádla ve 3D od značky Victoria’s Secret, zdroj: ivewithstyleblog.wordpress.com

Výroba designu na spodní prádlo ve 3D tisku

Výroba designu na spodní prádlo ve 3D tisku, zdroj: ivewithstyleblog.wordpress.com

3D tisk model peří

3D tisk model peří, zdroj: www.wired.com

onstrukce šatů vytisknutá ve formě 3D

Konstrukce šatů vytisknutá ve formě 3D, zdroj: www.wired.com

Dámské šaty ve 3D tisku od Francise Bitonti, zdroj: www.core77.com

Dámské šaty ve 3D tisku od Francise Bitonti, zdroj: www.core77.com

3D tisk – móda a design

3D tisk je pokrokovou záležitostí, není třeba se pozastavovat nad tím, že se o moderní tisk 3D zajímá čím dál tím víc lidí, nejen designérů a módních značek, co by si velmi rádi své modely na přehlídkovém mole doplnili o nějaký ten 3D kousek navíc. 3D tisk je totiž horkou novinkou! A kdo ještě nepředstavil své modely nebo výrobky ve 3D, jako by nebyl. Newyorská firma Shapeways začala prodávat 3D šperky. Firma Continuum zase vytvořila první 3D vytištěné bikini. Aaron Rowley ze San Franciska experimentuje s tiskárnou, která může vytvořit oblečení z polymerů tkaniny – což je podle mnohých budoucnost 3D tištěného oblečení. V současné době je 3D tisk velkou módní záležitostí takzvanou haute couture. První 3D vytištěné modely byly veřejnosti totiž představeny už v roce 2013.

První šaty ve formě 3D představila Dita Von Teese

První šaty ve formě 3D představila Dita Von Teese, zdroj: http://worldnewsvine.com

Černé dásmké šaty ve 3D

Černé dásmké šaty ve 3D, zdroj: anibundel.com

Design ve 3D od návrháře Farncise Bitonti

Design ve 3D od návrháře Farncise Bitonti, zdroj: tyrannyofstyle.com

Oděv ve 3D v černé barvě

Oděv ve 3D v černé barvě, zdroj: www.additivefashion.com

Pánský motýlek vytvořen 3D tiskem

Pánský motýlek vytvořen 3D tiskem, zdroj: www.dapperguide.com

S vývojem 3D tisku jsou spojená i autorská práva. Je možné, že po získání informací a kódů lze padělat a replikovat oděvy od módních tvůrců, a v budoucnu si jej vytisknout u sebe doma na 3D tiskárně. Což je v oblasti 3D tisku velký problém. Proto na základě toho to problému vznikla komunita v oblasti 3D tiskáren, která nabízí open source, kódů a designy k používání (to jsou kódy, který může každý použít či upravit podle svého přání) bez porušení autorských práv. Dnes existuje i společnost MakerBot Thingiverse, která nabízí různé open source kódy pro tisk nejrůznějších věcí, včetně šperků. Nebo druhou možností je, že umělci a módní návrháři se mohou proti krádeži designům svých věcí bránit neustálou inovací.

3D tisk - vytváření šatů

3D tisk – vytváření šatů, zdroj: www.materialtimes.com (foto Francis Bitonti Studio)

3D moderní dámské boty na podpatku

3D moderní dámské boty na podpatku, zdroj: www.3dprintednews.com

Oblečení ve 3D je sice perfektně provedené, ale zatím není moc praktické. Ale kdo ví, kdy přijde doba, kdy i my budeme mít ve své skříni propracované nádherné 3D šaty nebo boty? Ve světě moderních technologií může tato doba přijít za několik let či měsíců, nebo je možné, že už velmi brzy. Nechme se překvapit!


Každého z nás obklopuje móda, aniž bychom si to někdy uvědomovali, necháváme se ovlivňovat jejím různorodým stylem, vytváříme jí nebo se jí inspirujeme. To z nás dělá jedinečné bytosti. S nadšením se zajímám o módní svět, design a grafiku a textilní technologii. Také kreativní tvorba, navrhování a umění naplňují můj život. I díky těmto zájmům jsem se dostala k psaní článků o módě, které si na webu HerStyle můžete přečíst.

Komentáře

Co si myslíte vy? Dejte nám vědět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *