Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava
Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava

Bodypainting – nechte se okouzlit úchvatnou malbou na tělo

Svět módy nás obklopuje všude, kamkoliv se vydáme. Aktuální dění je každý den s námi a náš život obohacuje o plno novinek, o úžasné trendy na nadcházející sezónu, o módní tvůrce, krásné modelky, talentované designéry, kteří se ucházejí o místa na přehlídkových molech, aby svoji tvorbu představili v barevných světlech reproduktorů. Zajímá vás, jak by asi svět vypadal bez světa módy a umění, slavných tvůrců, topmodelek a známých značek?

Ztratil by pestrost, byl by šedivý. Umění se prolíná s módou a móda zase s uměním. Je to vzájemná studnice inspirace. Spojení umění a módy jde nejlépe spatřit u bodypaintingu, které je velmi populární. Pojďme se na živé obrazy podívat zblízka.

Bodypainting a jeho historie

Malování na tělo má dlouhou historii, které se prvně objevila u domorodců z Nové Guineye. Domorodci používali malbu na tělo pro náboženské účely. Z tohoto místa se malování rozšířilo dál a později do celého světa. Velký rozmach malby na tělo byly 60. léta, v době Hippies, avšak umění kdysi nebylo moc dobře přijímáno konzervativní americkou společností. Skutečného ohlasu se bodypainting dočkal až v 90. letech.

Páv bodypainting ženské tělo

Páv namalován na ženském těle, zdroj: www.henspartyideasadelaide.com.au

Bodypainting se odvádí od výtvarného umění, většinou se maluje na ženské tělo. Umělecká tvorba na těle je doplněna o další prvky, jako jsou flitry, kamínky, třpytky, přírodní doplňky a plastové tvary. Bodypainting je oblíben a používán na oživení zejména různých společenských večírků, reklamních výstav, autosalónů, módních přehlídek, festivalů a dalších akcí. Jelikož se jedná o techniku malby, opravdu se maluje štětcem na tělo nebo se používá technika airbrush (vzduchový štětec). Maluje se přírodními barvami, které jsou snadno smývatelné vodou.

Tygr na zádech

Tygr na zádech, zdroj: www.womens9.com

Malba zimní krajiny

Malba zimní krajiny, zdroj: www.womens9.com

UV Bodypainting

Existuje plno zajímavých technik malované tvorby na tělo. Za zmínění stojí UV bodypainting, který se odlišuje tím, že barvy pod UV zářením svítí. Jejich vlastností je to, že přijme pro lidské oko neviditelné UV záření, které ale nazpět odrazí jako světlo jiné vlnové délky, jenž už není v oblasti UV, ale viditelného spektra. Fluoreskující barva tak přijme UV světlo, které má díky kratší vlnové délce fotony s větší energií, a vydá světlo viditelné s delší vlnovou délkou. Díky tomu existují pestré barvy, které ve tmě krásně „září“. U UV bodypaintingu je pestrá paleta barev, na výběr je bílá, žlutá, červená, zelená, modrá a jejich kombinace, jako oranžová a fialová.

Tento způsob malby na tělo je velmi populární a efektivní. Možná si vzpomenete na pár hudebních videoklipů, třeba skupiny The Black Eyed Peas, kde se tyto barvy na tělo použily. Malby ve tmě světelně září díky nasvícení určitého počtu zdrojů UV světla. Tento efekt fungování barev je hojně využíván, např. u hudebního žánru Psytrance, kde v malbě existuje mnoho skutečných skvostů a výtvarníků, kteří se této technice naplno věnují. Bodypainting má i své soutěže, nejznámější je evropská soutěž World Bodypainting Festival.

UV Bodypainting žena

Zářivá malba ve tmě – UV Bodypainting, zdroj: www.top13.net

Magické obrazce na těle s UV Bodypaintingem

Magické obrazce na těle s UV Bodypaintingem, © Wolf Reicherter, zdroj: www.ilovebodyart.com

World Bodypainting Festival

World Bodypainting Festival vznikl v roce 1998. Založil ho Alex Barendregt. Je to každoroční festival techniky malování na tělo, který se pořádá každý rok v červenci v Rakousku v Seebodenu v blízkosti Millstätter See, skoro u hranic s Itálií. Zakladatel festivalu tehdy pracoval v místní cestovní kanceláři a dostal úkol zorganizovat novou letní akci v Seeboden. Díky jedné fotografii, která se stala jeho inspirací, uspořádal festival s malováním na tělo. I když ze začátku nebyl festival moc populární, dnes patří mezi velké události a největší každoroční akce malování na tělo v Evropě. Festival je první svého druhu na celém světě a stal se centrem bodypaintingu. Opírá se o nejlepší umělce v malování na tělo. V Rakousku se během akce ukáže až 40 zemí a různých extravagantních modelů, stejně tak i desítky tisíc návštěvníků, z celého světa.

Tvoření modelu

Tvoření modelu, zdroj: www.ibtimes.co.uk

Pomalované tělo technikou bodypainting

Pomalované tělo technikou bodypainting, zdroj: thehutong.com

Bodypaintingový umělec Vladimír Valenta

V Čechách patří Vladimír Valenta mezi špičku umělců v bodypaintingu. Kdo se příliš v této oblasti neorientuje, jeho jméno slyší nejspíš prvně. Avšak Vladimírova tvorba – VivArt Agency – zaručuje osvědčenou kvalitu, podloženou velkým množstvím kladných referencí. Vladimír Valenta je mistrem ČR v BODY ART v letech (2004, 2006, 2007, 2008) a v roce 2009 se stal předsedou poroty při Mistrovství ČR v BODYART AWARD.

Reklama na Audi - modelka namalovaná od Vladimíra Valenty

Reklama na Audi – modelka namalovaná od Vladimíra Valenty, zdroj: www.vivart.cz/bodypainting

Bodypainting je úžasné umění, které se velmi často kombinuje právě s módou. Modelky jsou oblečené jen z části a poté je jejich model nebo detaily domalovávané bodypaintingem. Používá se i ve fotografii, v reklamě, maluje se i na tvář. Nebo se tvoří jen na různé části těla – záda, ruce, které jsou pomalovány obrazci a barevnými ornamenty.

Bodypainting jako nevšední malba ke svatebnímu outfitu od Kim Brennan

Bodypainting jako nevšední malba ke svatebnímu outfitu od Kim Brennan, zdroj: www.facebook.com/HasinaMehndiandBodyArt

Bodypainting a móda - modelka jako Marie Antoinetta

Bodypainting a móda – modelka jako Marie Antoinetta, zdroj: martinbray.net

Detail malby s kamínky na šatech

Detail malby s kamínky na šatech, zdroj: martinbray.net

A jak za pravdu musíme dát i francouzskému malíři Pierre Bonnard, který kdysi pravil: „Cílem není malovat život, ale dát život malbě.“ Toto rčení je pravdivé i ve spojení s uměním bodypaintingu – pod zářivými barvami a nepřehlédnutelnou tvorbou se nachází živá malba!


Každého z nás obklopuje móda, aniž bychom si to někdy uvědomovali, necháváme se ovlivňovat jejím různorodým stylem, vytváříme jí nebo se jí inspirujeme. To z nás dělá jedinečné bytosti. S nadšením se zajímám o módní svět, design a grafiku a textilní technologii. Také kreativní tvorba, navrhování a umění naplňují můj život. I díky těmto zájmům jsem se dostala k psaní článků o módě, které si na webu HerStyle můžete přečíst.

Co si myslíte vy? Dejte nám vědět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *