Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava
Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava

Brýle: od zrakové pomůcky po sexy doplňek!

Zrak je pro každého velmi důležitým smyslem, bez kterého je těžké se obejít. Kamkoliv se podíváme, vidíme okolo sebe svět, ve kterém žijeme. Vidíme barvy, vidíme na blízko i do dálky. Avšak ne všichni máme dobrý zrak, který zachytí všechno podstatné. Někteří z nás nosí brýle nebo čočky, aby se stal svět opět barevnější a zaostřený. Brýle se stávají zrakovou pomůckou, se kterou lépe vidíme i stylovým doplňkem, jenž tvoří naší osobnost. Přibližme si historii brýlí i dnešní možnosti v nošení.

Historie brýlí a jejich vývoj

Zabloudíme-li do minulosti, zjistíme, že označení brýle (bril) vzniklo z názvu materiálu používaného při výrobě brýlí – beryl, před více jak šesti sty lety. Zabloudíme-li ještě dál, dozvíme se, že ve zříceninách antického Ninive byly nalezeny nejstarší známé čočky, které měly průměr skoro 4 cm a byly vyrobené z leštěného kamene.

Historické brýle

Historické brýle, zdroj: io9.com

Kolem roku 1 000 byl vynalezen a také od té doby vyráběn, tzv. čtecí kámen, který používali hlavně mniši trpící presbyopií. Zmínka o brýlích ve spise anglického filozofa Rogera Bacona pochází z roku 1289, musely být tedy vynalezeny někdy v tomto období. Od vzniku brýlí byl největší problém, který trval 350 let, jejich usazení. V 17. století španělští výrobci experimentovali se stužkou, která byla připevněná k obroučkám a tvořila smyčku kolem uší. Později se místo smyček začala používat kovová nebo keramická závaží. Roku 1730 londýnský optik Edward Scarlett představil pevné postranice (konstrukce brýlí s nožičkami). S ohýbatelnými postranicemi přišel roku 1752 Jameson Ayscough.

Brýle jako módní doplněk

Brýle jako módní doplněk, zdroj: blog.weloveglasses.com

I přes tato zlepšení se brýle mezi bohatými Francouzi a Angličany nosily jen v soukromí. Na veřejnosti používali tzv. monokl, který byl méně nápadný. Roku 1780 došlo k objevení bifokálních čoček Benjaminem Franklinem. Tyto brýle byly ovšem nevzhledné, tmelené ze dvou částí viditelným způsobem. K jejich rozšíření došlo až v první polovině 19. století, kdy roku 1908 spojil Borsch obě čočky natavením.

Brýle se stále nosí nejen jako zraková pomůcka ale i jako módní doplněk

Brýle se stále nosí nejen jako zraková pomůcka ale i jako módní doplněk, zdroj: blognix.co.uk

Brýle jako stylový doplněk a zároveň zraková pomůcka

Brýle se dnes nosí nejen kvůli vadě oka, když vidíme špatně na dálku nebo na blízko, ale velmi často se používají jako módní doplněk. Plno známých značek jako je třeba Adidas, Axel S, Bellinger, Calvin Klein, Coco Song, Dilem, Gucci, Hádat, Rodenstock, Vanni a další vyrábějí moderní brýle pro každého. Z velké nabídky si můžete vybrat originální brýle, které budou k vám pasovat, podtrhnou vaši osobnost a změní váš vzhled. Na výběr máte nepřeberné množství kvalitně tvarových konstrukcí brýlí, úžasný a nepřehlédnutelný design i vyjímatelné nožičky, které můžete třeba každý den měnit podle svého outfitu. Vybírat můžete i podle materiálu, ze kterého jsou brýle vyrobeny (kovové, plastové, titanové), ale i podle kvality čoček (skleněné, plastové, UV ochrana, barevná úprava čoček a další). Pokud si chcete vybrat kvalitní stylové brýle na každý den, s výběrem nepospíchejte. V obchodě si vyzkoušejte více kusů, ať máte představu, které brýle se k vám hodí. Záleží na více aspektů – tvar obličeje, i kam je budete nosit (každý den nebo občas) a co od nich očekáváte.

Brýle značky Dilem s výměnou designových nožiček

Brýle značky Dilem s výměnou designových nožiček, zdroj: nuvue.co

Dioptrické brýle s moderním designem

Dioptrické brýle s moderním designem, zdroj: www.polacene.rs

Červené obroučky u dioptrický brýlí probudí ve vás divokou šelmu

Červené obroučky u dioptrický brýlí probudí ve vás divokou šelmu, zdroj: wallpaperify.net

Dioptrické brýle od značky Coco Song

Dioptrické brýle od značky Coco Song, zdroj:pj-foto.blogspot.com

Brýle pouze jako módní doplněk

Pokud byste rádi nosili brýle, protože se vám líbí, jsou stylové, ale váš zrak je v pořádku, je možné si pořídit brýle bez dioptrických čoček pouze s čirými sklíčky, které propůjčí vašemu vzhledu ten správný šmrnc. Nabídka čirých brýlí je vskutku velmi bohatá napříč všemožnými tvary, barvami i motivy si každý přijde na své. Nejoblíbenější jsou ve stylu retro, obrovské – masařky i s elegantním a provokativním designem. Zakoupit si je můžete např. v  obchodech Reserved a New Yorker.

Stylové hranaté brýle pro volný čas

Stylové hranaté brýle pro volný čas, zdroj: www.mrwallpaper.com

Brýle bez dioptrií

Brýle bez dioptrií, zdroj: www.wallpaper2020.com

Černé brýle v retro stylu jako módní doplněk

Černé brýle v retro stylu jako módní doplněk, zdroj: wallpoper.com

Brýle pro zlepšení zraku – děrované brýle

Jestli jste spíš odpůrce brýlí a raději byste si svůj zrak zlepšili, je tu novinka v podobě děrovaných brýlí, která je známá už po celém světě (např. Vision Fix). Děrované brýle bez dioptrií zajišťují trénink očních svalů. Během nošení děrovaných brýlí vidíte ostře, jako kdybyste měli na nose dioptrické brýle. Zlepšení zraku s těmito brýlemi dosáhnete jen tehdy, pokud je budete používat pravidelně a dlouhodobě. Děrované brýle jsou očním trenérem, díky němuž při pohledu na jednotlivé otvory nutí oči k vykonání drobných pohybů. Tím oční svaly neustále pracují, čímž se posilují a tím se zlepšuje zrak a dochází i k odstranění únavy a bolesti očí.

Děrované brýle

Děrované brýle, zdroj: www.alldealsasia.com

Moderní děrované brýle pro zlepšení zraku

Moderní děrované brýle pro zlepšení zraku, zdroj: www.aliexpress.com

Brýle BYLY, JSOU a BUDOU nadále stylovým módním doplňkem mnoha lidí na celém světě. Ať už se rozhodnete pro jakékoliv brýle (dioptrické, trendové bez dioptrických čoček, děrované nebo sluneční), noste je s grácií.


Každého z nás obklopuje móda, aniž bychom si to někdy uvědomovali, necháváme se ovlivňovat jejím různorodým stylem, vytváříme jí nebo se jí inspirujeme. To z nás dělá jedinečné bytosti. S nadšením se zajímám o módní svět, design a grafiku a textilní technologii. Také kreativní tvorba, navrhování a umění naplňují můj život. I díky těmto zájmům jsem se dostala k psaní článků o módě, které si na webu HerStyle můžete přečíst.

Co si myslíte vy? Dejte nám vědět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *