Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava
Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava

Deštník – trendy doplněk do deště

Když nás obklopují deštivé dny a nevlídné počasí s mrholením, udělejme si radost módním doplňkem – deštníkem, který vám vykouzlí úsměv na tváři i když je slunce schované pod mrakem. Deštník je velmi praktická pomůcka jak nezmoknout, ale i krásný hravý doplněk k vašemu outfitu.

Deštník

Krásný duhový deštník do nevlídného počasí, zdroj: wall.sf.co.ua/id94641

Historie deštníku

Mnohé z vás překvapí, kam až historie deštníku sahá, dopátrat se můžeme až do úplného počátku až k pravěkým lidem, kteří se před deštěm chránili tím, co jim příroda nabídla – velkými listy, košatými větvičkami nebo se přes klacek přetáhla zvířecí kůže. I takovou měl podobu první deštník. V období starověku se dochovaly převážně malby onoho módního doplňku-deštníku. Asi před 4000 lety deštník chránil lidi proti slunci jako slunečník v Egyptě, Mezopotámii a v Řecku.

Deštník online

Před jarním deštěm vás ochrání duhový deštník, zdroj: slowbuddy.com

Čínský deštník

V Číně se před více než 1700 lety deštník začal používat jako oděvní doplněk. Kromě úkrytu před sluncem a deštěm byl symbolem štěstí. Jejich elegantně vytvořený design na baldachýnovém materiálu se vzory představující přírodu, krajinu, zvířata, květiny, draky se velmi rychle dostal přes obchodní cesty až do vzdálené Evropy. Tento trend krásných deštníků si oblíbila tehdy i italská a francouzská šlechta, a okouzlila tak své obyvatelé. Poté se začaly vyrábět deštníky i slunečníky po celé Evropě. Čínské deštníky z baldachýnu nebo voskovaného papíru jsou dnes velmi oblíbené a známé po celém světě a jejich rozmanitost nezná mezí.

Čínský deštník

Čínský deštník z voskovaného papíru a přírodním motivem, zdroj: xiangshu.com

Deštníky v Evropě

Nové vlny obdivu a další vylepšování a zdokonalování se kolem 16. století dostalo i do severních zemí. Deštník nosily hlavně ženy, mezi muže se dostal později a to díky perskému cestovateli a spisovateli Jamesu Hanway. Deštníky v Evropě byly vyrobeny ze dřeva s precizně vyřezávanou rukojetí a byly potaženy napuštěným plátnem. Úplně první obchod s deštníky byl otevřen roku 1830 v Londýně s názvem „James Smith and Sons“. Zvláštností je, že obchůdek s těmito deštníky se dochoval do dnešní doby v ulici New Oxford Street v Anglii a stále se v něm prodávají deštníky. O ocelovou konstrukci deštníků si zasloužil v roce 1852 vynálezce Samuel Fox, který se nechal inspirovat krinolínou a dámským korzetem. Skládací systém deštníku se objevil o více než století později. Černý deštník se stal symbolem anglického gentlemana. Naopak barevné, pestrobarevné si vybíraly ženy podle svého vkusu a díky módním hitům.

trendy doplněk do deště

První obchod s deštníky v Anglii, zdroj: www.thefoodtravelcompany.com

deštníky

Puntikatý deštník z minulých dob, zdroj: http://www.thefabguide.com/

deštníky dámské

Módní doplněk- deštník jako součást outfitu, zdroj: www.morefashionable.com

Moderní deštníky

V dnešní době mají deštníky nepřeberné množství variant, tvarů a barev. Jsou vzorované, proužkované, puntíkaté, s geometrickými vzory a se zajímavými motivy a desény. Dnes seženete i velmi kvalitní deštníky označené „windproof“ (větru odolné) do bouřkové vichřice, který by vás měl ochránit. Konstrukce je vyrobena ze skelných vláken a kartonu, u těch levnějších jej tvoří kovová konstrukce.

deštníky dětské

Hravý dětský barevný deštník, zdroj: www.wallsave.com

deštníky pánské

Ulice plná deštníků – Agueda (Portugalsko), zdroj: weirdworldwonders.com

červený deštník

Módní červený deštník, zdroj: www.angelspov.com/2013_02_01_archive.html

unisex deštníky

Pro zamilované deštník v rudé barvě, zdroj: photobucket.com © Vampire_Kitty13_2008

Při rozhodování jaký deštník si pořídit hraje roli nejen kvalita, materiál, tvar a barva, design, značka, jeho otevírání (skládací, manuální, vystřelovací) ale i cena. Záleží jen na vás, co se vám líbí a pro jaké účely deštník zvolíte.

deštníky fotogalerie

Umělý průhledný deštník, zdroj: www.digitalcameraworld.com

Takže až vyjdete ven a obloha se prudce zatáhne a spustí se déšť, nezapomeňte si vzít deštník, roztáhnout ho nad hlavou a s úsměvem vykročit do ulic.

·

Každého z nás obklopuje móda, aniž bychom si to někdy uvědomovali, necháváme se ovlivňovat jejím různorodým stylem, vytváříme jí nebo se jí inspirujeme. To z nás dělá jedinečné bytosti. S nadšením se zajímám o módní svět, design a grafiku a textilní technologii. Také kreativní tvorba, navrhování a umění naplňují můj život. I díky těmto zájmům jsem se dostala k psaní článků o módě, které si na webu HerStyle můžete přečíst.

Co si myslíte vy? Dejte nám vědět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *