Když nás obklopují deštivé dny a nevlídné počasí s mrholením, udělejme si radost módním doplňkem – deštníkem, který vám vykouzlí úsměv na tváři i když je slunce schované pod mrakem. Deštník je velmi praktická pomůcka jak nezmoknout, ale i krásný hravý doplněk k vašemu outfitu.
Historie deštníku
Mnohé z vás překvapí, kam až historie deštníku sahá, dopátrat se můžeme až do úplného počátku až k pravěkým lidem, kteří se před deštěm chránili tím, co jim příroda nabídla – velkými listy, košatými větvičkami nebo se přes klacek přetáhla zvířecí kůže. I takovou měl podobu první deštník. V období starověku se dochovaly převážně malby onoho módního doplňku-deštníku. Asi před 4000 lety deštník chránil lidi proti slunci jako slunečník v Egyptě, Mezopotámii a v Řecku.
Čínský deštník
V Číně se před více než 1700 lety deštník začal používat jako oděvní doplněk. Kromě úkrytu před sluncem a deštěm byl symbolem štěstí. Jejich elegantně vytvořený design na baldachýnovém materiálu se vzory představující přírodu, krajinu, zvířata, květiny, draky se velmi rychle dostal přes obchodní cesty až do vzdálené Evropy. Tento trend krásných deštníků si oblíbila tehdy i italská a francouzská šlechta, a okouzlila tak své obyvatelé. Poté se začaly vyrábět deštníky i slunečníky po celé Evropě. Čínské deštníky z baldachýnu nebo voskovaného papíru jsou dnes velmi oblíbené a známé po celém světě a jejich rozmanitost nezná mezí.
Deštníky v Evropě
Nové vlny obdivu a další vylepšování a zdokonalování se kolem 16. století dostalo i do severních zemí. Deštník nosily hlavně ženy, mezi muže se dostal později a to díky perskému cestovateli a spisovateli Jamesu Hanway. Deštníky v Evropě byly vyrobeny ze dřeva s precizně vyřezávanou rukojetí a byly potaženy napuštěným plátnem. Úplně první obchod s deštníky byl otevřen roku 1830 v Londýně s názvem „James Smith and Sons“. Zvláštností je, že obchůdek s těmito deštníky se dochoval do dnešní doby v ulici New Oxford Street v Anglii a stále se v něm prodávají deštníky. O ocelovou konstrukci deštníků si zasloužil v roce 1852 vynálezce Samuel Fox, který se nechal inspirovat krinolínou a dámským korzetem. Skládací systém deštníku se objevil o více než století později. Černý deštník se stal symbolem anglického gentlemana. Naopak barevné, pestrobarevné si vybíraly ženy podle svého vkusu a díky módním hitům.
Moderní deštníky
V dnešní době mají deštníky nepřeberné množství variant, tvarů a barev. Jsou vzorované, proužkované, puntíkaté, s geometrickými vzory a se zajímavými motivy a desény. Dnes seženete i velmi kvalitní deštníky označené „windproof“ (větru odolné) do bouřkové vichřice, který by vás měl ochránit. Konstrukce je vyrobena ze skelných vláken a kartonu, u těch levnějších jej tvoří kovová konstrukce.
Při rozhodování jaký deštník si pořídit hraje roli nejen kvalita, materiál, tvar a barva, design, značka, jeho otevírání (skládací, manuální, vystřelovací) ale i cena. Záleží jen na vás, co se vám líbí a pro jaké účely deštník zvolíte.
Takže až vyjdete ven a obloha se prudce zatáhne a spustí se déšť, nezapomeňte si vzít deštník, roztáhnout ho nad hlavou a s úsměvem vykročit do ulic.