Džíny jsou klasikou mezi oděvy. Jsou to nesmrtelné kalhoty, které můžeme nosit za každého počasí – řekněme prostě a jednoduše „do sucha i do deště“. Každý z nás rifle nosí a každý z nás (to nezapřete) má ty své oblíbené, ve kterých se cítí pohodlně a nedá na ně dopustit. Jsou to pohodlné a slušivé kalhoty, které se hodí nosit téměř ke všemu. Pojďme se podívat na historický příběh těchto modrých kalhot a nechejte se strhnout nápaditým stylem nošení.
Džíny – světové a stylové kalhoty
Historie džínových kalhot je datována do 19. století, kdy se poprvé objevily mezi státy San Franciskem a Arizonou. Obyčejný Němec Levi Strauss se přistěhoval do Ameriky a s ním se rok 1873 zapsal do dějin světové módy. V té době ještě netušil, že se jeho jméno bude o více než 100 let později neustále skloňovat ve všech jazycích. Levis byl obchodníkem, prodával nejen drobného zboží, ale obchodoval také s oblečením – s modrými montérkami pro dělníky a horníky. Kalhoty byly vyráběny z pevné látky denimu. Aby se u kalhot zvýšila odolnost v těchto náročných podmínkách, doporučil mu jeho dlouholetý zákazník a krejčí Jacob Davis měděné nýty, které mi se zpevnily kapsy. Výsledným modelem byly legendární cvočky na kalhotách, které značně snížily slabost kapes.
Dalším novinkou v inovaci džín bylo Straussovo rozhodnutí o našití identifikační kožené nášivky nad zadní pravou kapsu, která nesla název firmy a slavné logo značky „Levi’s“ – podoba dvou koní, jenž se snaží roztrhnout džíny. Ne všechny džíny ale měly pět kapes. Poslední pátou, která se nachází vzadu na levé straně, získaly až později. Protože krejčí Davis neměl peníze na získání patentu, požádali o něj společně. Stalo se tak přesně 20. května 1873, tedy před 141 lety v San Francisku, kde se historie džín začala psát a kde společnost sídlí „Levi Strauss“ dodnes.
Na začátku 20. století se na džínách začaly nosit šle, až později v roce 1922 byla přidána poutka na pásek. V té době byly všechny džíny vyráběny pouze s knoflíčky na poklopci. V roce 1926 se začal využívat zip pod značkou „Lee“. Vytvářením džínového kultu a zároveň klíčem k velkému úspěchu pro džíny byly v Americe westerny. Staly se velkým symbolem pro kovboje, kdo je nosil, byl prostě stylový. Tyto legendární modré kalhoty postupem času začaly nosit i ženy. Během 2. světové války se staly úborem mnoha pracujících žen v továrnách.
Na konce války se džíny staly součástí každého amerického vojáka. V 50. letech džínové kalhoty oslavily své 80. výročí. Avšak kalhoty nosili pouze mladí lidé – rebelové, toužící po svobodě a provokovali okolí. Těmi provokativními rebely byl i slavný Elvis Presley, James Dean a další. A ti nosili ty skvělé a moderní kalhoty – džíny. Oblíbenost kalhot se nezměnila ani v době hippies, kde hlavní slovem byl mír a láska.
Podíváme- li se zpátky, zahlédneme dlouhou cestu, po které se džíny krůček po krůčku ubíraly. Byly spojené nejdříve s horníky, kovboji, americkými vojáky, rebely, ale také s hudebníky všech možných stylů od rock’n’rollu, folku a po klasický rock přes punk až po hip hop. A jak kdysi řekl proslulý francouzský návrhář Yves Saint Laurenta: „Lituji jen jednoho, že jsem nevynalezl džíny“, s tímto výrokem si uvědomujeme, že džínové kalhoty jsou ve světě módy kouskem přelomovým a naprosto nenahraditelným.
Džíny, rifle, jeansové kalhoty, ať už je nazýváte jakkoliv, vytáhněte je ze své skříni, zkombinujte je do pohodového, sportovního nebo elegantního outfitu a vyražte stylově ven do ulic!