Klobouky patří již odedávna mezi módní doplňky. Nosí je mnoho žen i mužů, nejen že zdobí naše hlavy, ale je i součástí módního světa. Možná vám jméno Philip Treacy hnedka nic neřekne nebo naopak návrháře famózních klobouků už znáte, tak či onak nechcete se jeho tvorbou inspirovat a možná, že si do budoucna nějaký ten klobouček přeci jen pořídíte.
Ze života módního tvůrce
Doslova bych řekla, že okouzlující a fantastické modely klobouků návrháře Philipa Treacy změnili pohled na nošení klobouků a přesměrovaly kloboučnictví moderním směrem kupředu. Philip Traecy se narodil v roce 1967 v západním Irsku a své dětství prožil v Galway. Už jako malý experimentoval s peřím slepic a hus z domácího dvorku. Ve svých pěti letech šil šatičky pro panenky své sestry.
Jeho nadšení do módy se stalo jeho velkým koníčkem, a proto se rozhodl v roce 1985 vystudovat školu v dublinské National College of Art and Design, kde se začal věnovat zhotovování klobouků. Po získání důležitých pracovních zkušeností u Stephena Jonese zahájil Treacy v roce 1988 magisterské studium dámského odívání na londýnské Royal College of Art. Později však opustit od navrhování šatů a přešel do vůbec prvního kurzu kloboučnictví na této škole.
Objevit tu správnou cestu a vydat se na ni až na světová přehlídková mola mu v roce 1989 vypomohla kreativní ředitelka časopisu The Face nebo americké verze Vogue Isabella Blow. Pro návrháře Philipa Treacy se stala velkou inspirací i múzou pro umělecká díla. Díky ní vytvořil klobouk „Castle“ inspirovaný podle rodinného sídla Blowových, zámku ve stylu romantické pseudogotiky a další model „Ship“ podle historické plachetnice.
V roce 1991 ve věku svých 23 let začal s navrhováním a zhotovováním klobouků pro významnou značku Chanel a spolupracoval s významnými návrháři, jako je Karl Lagerfeld, a topmodelka Linda Evangelista se stala ozdobou v jeho extravagantním klobouku s názvem „Ptačí klec“ a tváří strany britského Vogue. Velmi úspěšným se stal pro něj rok 2000, kdy byl vyhlášen prvním návrhářem doplňků během Pařížského týdne módy, a za svou neskutečnou a jedinečnou práci získal úplně 1. cenu British Fashion Awards.
O dva roky později, tedy v roce 1993, v Londýně pořádal svou první vlastní módní přehlídku. Světově známá modelka Naomi Campbell se prezentovala a na hlavě měla plechovku Campbellovy rajské polévky od tvůrce Andyho Warhola a pro Boy George návrhář navrhl čertovský klobouček s rohy. Sám říká: „Zhotovovat klobouk, to je jako pořádat večírek!“. Svůj první butik s klobouky Philip Treacy otevřel o rok později v londýnské Belgravii. Jeho práce jsou vystavovány v muzeích, např. ve V&A Design Museum v Londýně a irském Museum of Modern Art. Za své okázalé klobouky získal v roce 2004 čínskou cenu „Mezinárodní návrhář roku“.
V dnešní době má návrhář klobouků plno zakázek od velkých módních značek jako Versace, Givenchy nebo od Valentina a s tím se jeho tvorba stává známější po celém světě. K nejznámějším modelům z peří patří svatební klobouk Camilly Parker-Bowles a pod jeho zručnými prsty a tvůrčími myšlenkami vznikají obzvlášť nejvýstřednější klobouky, které už viděl svět a měli čest je nosit i příslušníci britské královské rodiny.
Jeho úžasné modely klobouků lze běžně nosit, i když většina z nich jsou extravagantní. Značku s logem veverky exkluzivně nabízejí maloobchodníci v Evropě, USA, Kanadě, Japonsku i v Austrálii. Jeho tvorba neskutečných klobouků se umístila na předních příčkách světové módy a myslím si, že každý velký nadšenec jednou takový klobouček bude mít jako skvost na své hlavě.
Více informací o slavném návrháři klobouků Philipu Treacy naleznete na stránkách www.philiptreacy.co.uk.