Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava
Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava

Oblečení ve spreji – módní návrháře střídají vědci

Úžasné modely, šperky co se zlatem třpytí, design, který tu ještě nebyl, co upoutá nejedno oko. To je módní svět a mnoho dalšího do něho ještě patří. Ale z čeho je vlastně tvořen? Z jakého materiálu jsou ušité ty překrásné šaty od značky Dior? A z jakého kovu jsou vyrobené skvostné šperky s nezapomenutelnými vzpomínkami Pandora? Většinu z nás okouzlí věci, které vnímáme tak jak vypadají, ale málokdy čím jsou vytvořené.

Textilní technologie nabízí mnohé a stále se modernizuje. Návrháři přicházejí s celou řadou inovací, které jsou leckdy hudbou budoucnosti. Manel Torres přišel s novinkou oděvu ve spreji a my si s HerStyle jeho tvorbu se zájmem přiblížíme.

Revoluce v textilních technologiích – oděv ve spreji

Móda se ubírá stále dopředu, většina modelů co zazáří na přehlídkových molech, tu už jednou byla a opakují se. Jen se ukazují v novém kabátě a taky s novými inovačními textilními technologiemi. Ano, je to tak! Oblečení, obuv a jiné módní doplňky v nichž budou lidé chodit za pár desítek let, už nebudou ani tak v rukou známých módních návrhářů, jako spíše vědců, počínaje chemiky, přes fyziky až po biology.

Fantasy model vyrobený z vláken ve spreji

Fantasy model vyrobený z vláken ve spreji, zdroj: http://cargocollective.com

Možná, že jste o španělském módním návrháři Manel Torres už slyšeli, který přišel s novinkou oděvů ve spreji, ale je možné, že se o něm dozvídáte prvně. Manel vyvinul nový způsob tvorby oblečení, sprejováním. Zajímavostí je, že látka obsažená v nádobce při kontaktu s tělem se mění v bezešvé originální kousky oděvů. Říkáte si, že takové oblečení dlouho nevydrží? Opak je pravdou! Manelovo oblečení vytvořené pomocí spreje, se dá bez poškození sundat, vyprat a nosit dál, jako běžné oblečení, které známe.

Manel Torres a jeho funkční textilie ve spreji

Manel Torres a jeho funkční textilie ve spreji, zdroj: www.designboom.com

Manel s tím to nápadem přišel po účasti svatby svým nejbližších přátel, kteří po sobě ze srandy stříkali tekuté plastové provázky, kterým se říká Silly String. Se zájmem vystudoval chemické inženýrství na Imperial College v Londýně, kde s úspěchem získal i titul Ph.D. Později se svým profesorem Paulem Luckhamem založili společnost Fabrican Ltd. Dnes se však nejedná se o novinku, Manel Torres totiž za tento objev získal patent už před patnácti lety a to v roce 2000.

Látka vytvořená sprejem

Látka vytvořená sprejem, zdroj: www.wewearsmartwear.de/2013/05/manel-torres-mode-aus-der-spruhflasche/

Ukázka jak vzniká tričko

Ukázka jak vzniká tričko ze spreje, zdroj: deforum.ru

Ze života návrháře

Manel je dnes úspěšný výkonný ředitel společnosti Fabrican Limited. Jako lektor přednáší v Instituto Marangoni a Royal College of Art v Londýně. Nejprve studoval dámské oblečení a design na Royal College of Art. Poté začal studovat na vysoké škole chemické inženýrství v Imperial College v Londýně. Jeho výzkum překročil současnou hranici běžného nošení oděvů, která je více zaměřena na vědu, převážně zdravotnictví, ale přizpůsobil látku i pro módní design. Po celém světě je známý, jako módní návrhář na národní i mezinárodní úrovni.

Nový model vytvořený sprejem od Manela Torrese

Nový model vytvořený sprejem od Manela Torrese, zdroj: www.fastcodesign.com

Oděv ve spreji

Manelův oděv vzniká z krátkých vláken a ředidla, která se sprejem stříkají. Vlákna jsou smíchaná s polymery, díky tomu vlákna drží pěkně pohromadě a vytvářejí elastickou látku. Stříká se buď stříkací pistolí, nebo za pomoci aerosolové plechovky. Spreje v sobě obsahují různé směsi, tkanina je tvořena ze zesítěním vláken, která přilnou jako instantní netkaná textile. Vytvořená látka ze spreje může být použita na různé oděvy, mohou být z přírodních nebo syntetických vláken jako je bavlna, vlna, len i hedvábí a mnoho dalších elastických materiálů. Je tvořena různobarevně, takže si můžete vybrat i svůj extravagantní kousek ve své oblíbené barvě!

Oděv na módní přehlídku

Oděv na módní přehlídku, zdroj: www.fabricanltd.com

Úžasné na oděvu ve spreji je to, že látka po aplikaci na těle schne okamžitě. Dobře se odlupuje od kůže, kvůli smíchaným polymerům nepřituhne. Když se vytváří oděv, který není pouze na těle, ale rozšiřuje se, třeba sukně nebo šaty, tak se nanáší na povrch daného tvaru. Látka na pokožce chvíli studí, ale poté se přizpůsobí tělesné teplotě a cítíte se jako v bavlnce. Inovační textilie ve spreji se ujala i ve zdravotnictví jako sterilní obvaz, pro svojí nízkou teplotu se používá k ošetření popálenin. Využití našla i designu interiérů, automobilovém průmyslu a kdo ví, kudy ještě povede její cesta, to se časem ukáže. Látka ve spreji se dá skvěle recyklovat a znovu použít.

Dámské růžové šaty

Dámské růžové šaty, zdroj: www.facebook.com/sprayonclothing/photos_stream?ref=page_internal

Musím uznat, že návrhář Manel přišel s velkou modernizací v textilii, která se ještě během let posune zase kousek dál. Pokud vás oděvy ve spreji zaujali, můžete si je pořídit, nejsou jen ikonou na přehlídkových molech.


Každého z nás obklopuje móda, aniž bychom si to někdy uvědomovali, necháváme se ovlivňovat jejím různorodým stylem, vytváříme jí nebo se jí inspirujeme. To z nás dělá jedinečné bytosti. S nadšením se zajímám o módní svět, design a grafiku a textilní technologii. Také kreativní tvorba, navrhování a umění naplňují můj život. I díky těmto zájmům jsem se dostala k psaní článků o módě, které si na webu HerStyle můžete přečíst.

Co si myslíte vy? Dejte nám vědět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *