Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava
Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava

Orientální a arabská móda – módní trendy a temperament východu!

Jestliže se domníváte, že ženy z Blízkého východu si nepotrpí na módní trendy, hluboce se mýlíte. Ačkoliv jde zejména o islámské země, kde by žena měla být zahalená od hlavy až k patě, neznamená to, že se musí skrývat pouze pod černými a jinak nevýraznými modely. Již od roku 2006 se každoročně koná Islamic Fashion Festival, který probíhá v  různých zemích světa, kde je tato zahalená móda obdivována.

Zkuste alespoň na chvíli zapomenout na mola plná polonahých těl a ponořte se do krásy orientu!

Jiný kraj jiný mrav!

Na světě je spousta zemí, které ctí své zvyky a potrpí si na pravidla. Jejich kulturní dědictví a obyčeje jsou na prvním místě. Mezi tyto kraje určitě spadají i země, jejichž móda podléhá nekompromisním předpisům. Jde především o Írán, Egypt, Tunis, Saúdská Arábie a mnoho dalších. Pro Evropany je to velmi těžko pochopitelné a opravdu ne každý člověk žijící mimo muslimský svět kulturu Blízkého východu respektuje a bere na vědomí.

orientální móda růžová muslimka

Na molech Islamic Fashion Festivalu se to hýřilo různými barvami! Zdroj: www.isifa.com

IFF jako módní událost

Jak už bylo řečeno, Islamic Fashion Festival probíhá v různých koutech světa již více jak osm let. Jsou zde prezentovány okouzlující modely a styly návrhářů jako je Calvin Thoo, Rudy Chandra a Dian Pelangi. Ti a mnoho dalších představují výrazné barvy, různě ušité vzory a především velmi důležité detaily, které nesmí chybět na žádné modelce. Právě již zmíněné detaily vytvářejí celkový dojem ale také smysl pro tajemno, který s touto kulturou jde ruku v ruce.

Street style muslimka

Zahaleně ale přesto elegantně! Zdroj: www.hashtaghijab.com

Součastná pravidla v oblékání islámského světa

Podle Koránu, tedy svaté knihy islámu, jakožto autentické sdělení od Alláha, se ženy mohou obléci, jak se jim zlíbí pouze ve společnosti manžela, či můžu, žen a dětí z rodiny. Nicméně vše musí být zahaleno minimálně od prsou až po kolena. To co má nebohá muslimka na sobě doma je v podstatě její věc, protože nikde nejsou stanovena žádná omezení v oblékání, která by pouze její manžel mohl nebo nemohl vidět. Nicméně, mluvíme-li o cizích mužích, ti nemají žádné právo ženu vidět odhalenou. A to ani trošičku. Respektive, žena se nesmí odhalit více než na dlaních a v obličeji. Tudíž krk, vlasy, uši, zápěstí a nohy, to vše je skryto pod vrstvami látky. Ano, nám se to může zdát velmi svazující, co si budeme povídat. Ovšem ženy islámského světa v těchto pravidlech vyrůstají již od mala a berou tyto mravy jako samozřejmost.

růžový hijab móda orientu

Hijab patří k do šatníku každé muslimky a je nedílnou součástí orientální módy. Zdroj: © Linda Imman

Hijab! Co to je a jak se nosí?

Hijab je v podstatě šátek sloužící k zahalení vlasů. Je uvázaný specifickým stylem pro každou národnost. S přehledem poznáte Turkyni od Arabky, jelikož šátky si tyto turecké krásky uvazují trošku jiným způsobem. Zato v Íránu se tyto šátky vážou až od prostředku hlavy, což je pro Arabky krajně nepředstavitelné. A aby toho nebylo málo, nemůžeme vynechat ani Malajky, které svůj šátek mají do tvaru trojúhelníku. Barvy jsou podle islámských pravidel dovoleny jakékoliv, tudíž zde je prostor pro kreativitu a módní hity. Existuje však výjimka potvrzující pravidlo. V Saúdské Arábii je dovolen pouze černý hijab. Proto když si oblečete modrý hijab, automaticky porušujete saúdské zákony, nikoliv islámské pravidla. Na šátcích nesmějí být zvěčněni lidé či zvířata.

Muslimka šaty orientální móda

Jemné tóny šatů dlouhých až na zem vypadají perfektně! Zdroj: © Scarlet Prescott

Elegantní orient aneb orientální móda

Je na vás jestli se rozhodnete vycestovat a poznávat kulturu v jiných částech planety, myslete však na jediné – móda je všude kolem nás, ať už jste v Česku, v Austrálii nebo na Blízkém východě. Objevujte a budete překvapeni, kolik elegance a krásy uvidíte. Tak hurá do toho!

arabská móda modré šaty

I černá v kombinaci s modrou barvou vytváří perfektní look, kabelka je příjemným detailem. Zdroj: www.scanfree.org

arabská móda podzim

Trendy varianta zahalení se do chladnějších dnů à la arabská móda na podzim. Zdroj: www.beautyofhijabs.tumblr.com


Bývalá spolupracovnice, šikovná redaktorka s všestranným zájmem.

Co si myslíte vy? Dejte nám vědět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *