Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava
Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava

Ponožky – hravé a stylové pro každý den

Ponožky, kdo by byl řekl, že tak malý kousek patří mezi to nejdůležitější oblečení, které si hned po ránu oblékáme? Některé ponožky jsou neviditelné, schováváme je pod kalhoty a rychle do bot, nebereme na ně takový zřetel, i když se najdou trendové ponožky, ve kterých své nožky ukazujeme na obdiv celému světu. Jsou barevné, s různými motivy, se zvířátky, sportovní i elegantní. Bez ponožek se skoro neobejdeme, hlavně v zimě, kdy nás mile zahřejí. Přibližme si, jak vznikaly pletené ponožky a vyberte si na zimu ty nejstylovější.

Znáte historii ponožek?

Ponožky bereme už skoro jako samozřejmost, ale víte, kdy se poprvé objevily? Ponořme se hluboko do historie, plno odborníků tvrdí, že se ponožky objevily už v době kamenné, kdy si lidé uvazovali zvířecí kůži okolo kotníků, aby si uchránili spodní část nohou. Avšak první zmíňka o ponožkách je spojena s Hesiod, řeckým básníkem pocházejícího z  8. století před našim letopočtem. Tehdy se objevilo slovo piloi“, to byl vzdálený název pro předchůdce našich moderních ponožek, které byly vyrobeny ze zvířecích chlupů jako speciální vnitřní obložení bot. Tuto měkkou obuv často nosili herci komedií.

Ponožky jsou k dostání všude

Ponožky jsou k dostání všude, zdroj: http://gadgets.ndtv.com

Ručně pletené ponožky

Ručně pletené ponožky, zdroj: www.artisansocks.com

Později Římané své nohy, lýtka a kotníky obalovali do dlouhých pruhů kůže nebo tkanin, říkali tomu „onuce“. Ve 2. století našeho letopočtu se objevují ponožky vystřižené a ušité z tkanin, plstí či kůže, které se přetahovaly přes nohy, zmíněné jsou pod slovem „udones“. Tyto ponožky ochránily nohy, zahřály, ale postrádaly důležitou funkci – pružnost. Putujeme-li dál na cestě ponožek, dostáváme se až do 5. století, kdy ponožky s názvem ovinovačky (tehdy symbol čistoty) nosili především duchovní.

Ponožky byly dříve ozdobou v letních sandálech

Ponožky byly dříve ozdobou v letních sandálech, zdroj: inntrending.com

První pletené ponožky se nalezly i v egyptských hrobkách v rozmezí 3. až 6. století našeho letopočtu, od roku 1000 se staly symbolem bohatství mezi urozenou šlechtou. Ručně pletené ponožky se vyvinuly do své moderní podoby až v 17. století. Na své dlouhé pouti se objevuje i jeden drobný problém, v podobě anglické královny Alžběty, která v roce 1589 odmítla vydat patent na první pletací stroj, který vynalezl reverend William Lee. Důvod byl v hrubém materiálu ponožek, nebyly totiž tak jemné jako hedvábí ze Španělska, i když hlavní důvod byl i jinde. Vynálezce se nenechal zastrašit a svůj stroj vylepšoval dál, tak aby byl schopen uplést velmi jemnou pleteninu, ale přes veškerou modernizaci královna patent nevydala. Důvodem byli i lidé – ruční pletaři, jenž by přišli o svojí práci.

Elegantní šedé ponožky v balerínkách

Elegantní šedé ponožky v balerínkách, zdroj: www.sucai.com

Ponožky s mašlí

Ponožky s mašlí, zdroj: www.chicfactorgazette.com

Zklamaný Lee odešel zkoušet své štěstí do nedaleké Francie. S podporou krále Jindřicha IV. rozjel ve městě Rouen pletařskou výrobu, ale ta trvala jen krátce. Neúspěšný vynálezce o pár let zemřel v bídě, ale jeho bratr se ujal navrženého pletacího stroje. Vydal se zpátky do Anglie, kde začal pomalu budovat průmyslovou pletařskou výrobu, i přes veškerý odpor ručních pletařů. Nevídaný úspěch měl pletací stroj v roce 1589, dokázal skoro nemožné – uplést ponožky 6x rychleji než při ručním pletení.

Barevné puntíkované ponožky

Barevné puntíkované ponožky, zdroj: http://2.bp.blogspot.com

Stylové proužkované ponožky

Stylové proužkované ponožky, zdroj: https://thismumrocks.files.wordpress.com/2013/05/image14.jpg

Modré ponožky se vzorem vločky

Modré ponožky se vzorem vločky, zdroj: hdishop.hu

Kotníčkové ponožky

Kotníčkové ponožky, zdroj: www.wall88.com

Zajímavostí je, že pletací stroj od vynálezce, byl velmi dobře sestrojen, a používal se po další staletí. Jeho principy jsou začleněni do všech moderních strojů a původní typ jehel se stále používá pro pletací stroje u punčochového oblečení. Další  revolucí na cestě ponožek, bylo zavedení nylonu v roce 1938. Nylon odstartoval obrovskou éru v kombinování přízí, používalo se dvou nebo více přízí pro výrobu ponožek. Do této doby byly ponožky obvykle vyráběny jen z hedvábí, bavlny nebo vlny.

Ponožky s květinovým motivem k šatům

Ponožky s květinovým motivem k šatům, zdroj: www.artisansocks.com/ozone-socks

Pleteně vzorované ponožky,

Pleteně vzorované ponožky, zdroj: www.merleonline.com

Dnes jsou ponožky běžně k dostání a vybírat si můžete ze široké nabídky. V létě se nosívají kotníkové ponožky nebo podkolenky k sukni i ke kraťasům. Jsou různě vzorované, s hravými motivy a jsou sexy. Můžete je nosit i v chladnějším období, kdy vás zahřejí. V zimě doporučuji nosit ponožky upletené ze silné příze, budete se v nich cítit jako v bavlnce.

Ponožky a jak je nosit

Ponožky a jak je nosit, zdroj: www.shoedigest.com

Vynechat nelze i ponožky se zvířecími motivy i tvary, jsou stylové a své nožky v nich určitě je tak někdo nepřehlédne. Dál jsou in tz. prstové ponožky“ nebo žensky elegantní s krajkou či volánky. Dobré je při výběru ponožek myslet i na kvalitu, v případě sportovních funkčních ponožek, bez kterých se jen tak neobejdete, ať už se chystáte zdolat vrchol hory nebo si jen tak pohodově zaběhat o víkendu v přírodě, vaše nožky vám budou za to vděčné.


Každého z nás obklopuje móda, aniž bychom si to někdy uvědomovali, necháváme se ovlivňovat jejím různorodým stylem, vytváříme jí nebo se jí inspirujeme. To z nás dělá jedinečné bytosti. S nadšením se zajímám o módní svět, design a grafiku a textilní technologii. Také kreativní tvorba, navrhování a umění naplňují můj život. I díky těmto zájmům jsem se dostala k psaní článků o módě, které si na webu HerStyle můžete přečíst.

Co si myslíte vy? Dejte nám vědět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *