Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava
Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava

Pop Art letí světem módy!

Na módní scénu se opět vrací Pop Art. Pop-artové umění bylo obrovským hitem hlavně v 50. letech minulého století, avšak největšího rozkvětu dosáhl v letech šedesátých. Dnes se zase objevuje na přehlídkových molech a v obchůdcích s oděvy v podobě barevných triček s velkými motivy, tvářemi Marilyn Monroe a provokativními nápisy.

Tento článek vám poodhalí svět pop art módy, od historie až po současnost, s řadou inspirativních kousků.

Portrét Marilyn Monroe od Andyho Warhola

Portrét Marilyn Monroe od umělce Andyho Warhola, zdroj: cocosrebellion.files.wordpress.com

Pop-artové umění jako inspirace pro módní svět

Pop-artové umění jako inspirace pro módní svět, zdroj: la-confidential-magazine.com

Umění Pop Art

Každý z nás něco málo o Pop Artu slyšel, ale pokud se více zaměříme na tento umělecký styl, zjistíme, že se zrodil kolem poloviny 50. let 20. století ve Spojených státech. Ačkoliv má Pop Art kořeny v Americe, staly se nakonec centrem tohoto moderního umění dvě města – New York a Londýn. Pop Art byl velmi ovlivněn komerčním uměním a hlavně populární hudbou. Uměleckým projevem a inspirací byla velkoměstská kultura, svět filmu a reklamy. Umění Pop Art poznáme podle velkých formátů, zářivých a pestrých barev, používáním neobvyklé výtvarné techniky sítotisku, komiksového stylu kresby a hlavně podle názorů, myšlenek o tehdejším světě a umění, které pop-artisti dávali najevo. Nejznámějším umělcem Pop Artu byl americký výtvarník slovenského původu Andy Warhol, který se proslavil tvorbou obrázků Marilyn Monroe, plechovkami Cambellových polévek, banánem.

„Land really is the best art“ a „I never read I just look at pictures“ tvrdil svými názory umělec Pop Artu Andy Warhol.

Móda inspirovaná Pop Artem

Pop Art se stal velkou inspirací pro módní svět. Plno světových návrhářů se jím nechali inspirovat a vytvořili tak extravagantní kousky v podobě velmi odvážných modelů, triček, šatů, ale i doplňků, které neujdou pohledům ostatních. Třeba jeden z mála designerů Phillip Lim čerpal inspiraci nejprve z oblíbeného komiksu pro svoji další kolekci a však za největší pozornost stáli modely inspirované Pop Artem a jak jinak, než komiksovými super-hrdiny. Vznikly  jedinečné úplety a trička s velkými motivy a módní doplňky, které Phillip Lim vytvořil přímo pro ženy. Móda a umění se prolínají po desetiletí a na osvětlených molech inspirovanými uměním Pop Artu zahlédneme odvážné i světlé zářivé barvy, hru s geometrickými motivy nebo desény, dynamikou a energií. Francouzský světový návrhář Yves Saint Laurent jednou řekl: „Art má důležité místo v mém životě a v mé práci. Byl jsem inspirován mnoha malíři a vždy jsem věřil, že umění není jen součástí kultury, ale i součástí života… “ Může se potvrdit, že móda měla a stále má vždy své místo v umění.

Pop - artové krepované šaty Chanel

Pop – artové krepované šaty od značky Chanel, zdroj: la-confidential-magazine.com/

Extravagence pop art móda

Extravagence, zdroj: now43.com

Hedvábné šaty Pop Artem Dior

Hedvábné šaty inspirované Pop Artem od Diora, zdroj: la-confidential-magazine.com

Šaty Pop-art design

Šatičky s Pop-artovým designem, zdroj: www.wicked-halo.com

Pop-Art móda

Pop-Art móda, zdroj: la-confidential-magazine.com

Oblečení s motivy Pop Artu

Pokud i vás Pop Art oslovil, neváhejte si pořídit nějaký ten ulítlý barevný kousek do vašeho šatníku. Pop-artová móda nabízí nejen provokativní trička s nápisy v angličtině, ale i velmi oblíbená je tvář herečky Marilyn Monroe. Nabízejí se různé šaty se zajímavým designem, třeba Cambellových polévek nebo extravagantní topy s banánem.

Červené komiksové šaty

Červené komiksové šaty, zdroj: wottoncool.com

Svetr s tématikou Pop Artu

Svetr s tématikou Pop Artu s názvem Ka-Pow Cardigan od návrháře Phillipa Lima, zdroj: whereartmeetsfashion.files.wordpress.com

Dámské triko Pop Art

Dámské tričko Pop Art, zdroj: wottoncool.com

Květované šaty Diane Von Furstenburg

Květované šaty od návrhářky Diane Von Furstenburg, zdroj: profashioneye.com

Pop Wrap kolekce jaro/léto 2014

Pop Wrap kolekce jaro/léto 2014 od Diane Von Furstenburg, zdroj: profashioneye.com

Módní doplňky inspirované Pop Artem

Nejen v oděvnictví se objevují motivy Pop Artu, můžeme je vidět i na módních doplňcích jako jsou boty, které jsou celé z jednoho velkého komiksového obrázku, nebo ve formě náušnic a přívěšků, nabízející různé barevné motivy nebo jsou s nápisy třeba I’m O.K  od Andyho Warhola. V sekci doplňků můžeme objevit i pestrobarevné deštníky, žluté neonové brýle, šátky s úžasným designem komiksových postaviček nebo na tisíckrát opakujících se motivů, čepice a klobouky, výrazné hodinky, nepřehlédnutelné kabelky a dámské tašky třeba s banánem, šíleně pestrobarevné peněženky nebo drobné odznáčky s tématikou Pop artu. Módní doplňky s tématikou Pop Artu poskytují opravdu hodně zajímavých a originálních věcí a doslova každý si vybere to své, čím bude chtít zaujmout.

Nehty motiv Pop Art

Nehty s motivy Pop Artu, zdroj: nikkiikkin.com

Dámská taška motiv banánu Andy Warhol

Taška s motivem banánu od Andyho Warhola, zdroj: blog.ziggytek.com

Pop Artový styl se opět rozletěl po světě a má své příznivce i odpůrce. Stává se velmi moderní hlavně u mladých lidí, které se nebojí prosazovat své názory třeba s velkým s nápisem na zádech a svým způsobem i provokovat okolí. Pop Art inspirovaný v módě je velmi hravý módní styl, a pokud i vás strhl tento fenomén neznající hranic, oblečte si vybraný kousek nebo se jím ozdobte a vyrašte hrdě a s úsměvem do ulic.


Každého z nás obklopuje móda, aniž bychom si to někdy uvědomovali, necháváme se ovlivňovat jejím různorodým stylem, vytváříme jí nebo se jí inspirujeme. To z nás dělá jedinečné bytosti. S nadšením se zajímám o módní svět, design a grafiku a textilní technologii. Také kreativní tvorba, navrhování a umění naplňují můj život. I díky těmto zájmům jsem se dostala k psaní článků o módě, které si na webu HerStyle můžete přečíst.

Co si myslíte vy? Dejte nám vědět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *