Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava
Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava

Rozhovor: módní návrhářka Josefina Bakošová pro Herstyle!

Josefina Bakošová je česká módní návrhářka, která vystudovala grafický design a scénografii na DAMU. Tvoří v Praze, ve své kreativní dílně a studiu na Senovážném náměstí, nebo obklopena přírodou daleko na Šumavě. Spolu se svým manželem, designérem Petrem Bakošem, vlastní Galerii Harddecore. Jde o multifunkční prostor fungující od roku 2007, kde kromě autorské módy Josefiny najdete (a můžete zakoupit) originální šperky, umělecké předměty ze skla a porcelánu, designová svítidla i netradiční kousky nábytku. Móda, kterou Jasefina navrhuje, se vyznačuje zajímavými a netradičními střihy, jednoduchostí, elegancí a nadčasovostí. Pro své modely používá kvalitní a exklusivní materiály, které kdysi prezentovala pod značkou Chi-Chi, a od roku 2014 již výhradně pod svým jménem.

My jsme Josefinu Bakošovou vyzpovídali, dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí (i z jejího soukromí), na čem momentálně pracuje a co v blízké budoucnosti plánuje. Přečtěte si rozhovor s touto zajímavou ženou z české módní scény.

josefina bakošová rozhovor

Módní návrhářka Josefina Bakošová. © Josefina Bakošová

Rozhovor s Josefinou Bakošovou pro Herstyle.cz

Začínala jste s vlastní módní značkou Chi-Chi. Jakou jste měla na ni odezvu a proč jste se rozhodla ji ukončit?

Začínala jsem sama, ale potom jsem se spojila na jednu kolekci, kterou jsem prezentovala, společně s kamarádkou a pracovní partnerkou, na Designbloku. Hledaly jsme společný název, měly jsme chuť tvořit dohromady a zalíbil se nám název chi-chi. Později jsme se rozešly a název zůstal mě. Po nějakém čase, jsem začala mít pocit, že je značka příliš anonymní a hodně lidí vůbec netuší, kdo za labelem stojí. Proto jsem se rozhodla pouze pro své jméno. Vystoupila jsem z anonymity 🙂 Považuji to za dobrý krok. Je to, nejen pro mě, čistší a průzračnější 🙂

galerie harddecore praha bakošová

Galerie Harddecore, kreativní prostor, kde můžete Josefinu potkat. Zdroj: www.harddecore.cz

A jak se Vám teď daří s Vaší značkou? Máte i objednávky ze zahraničí?

Mám své milé zákaznice…snažím se! 🙂 Objednávky ze zahraničí mám a velmi si jich vážim. Tedy od konkrétních, jednotlivých zákaznic. Byla bych moc ráda a velmi si to přeji, aby se mé kolekce do zahraničí prodávaly ve větším množství a na více místech. Nějakým způsobem k tomu směřuji. Cítim, že lidé v zahraničí jsou pro mé kolekce výborně připraveni!

Víte říci, proč si vybírají právě Vás?

To nevím, ale vím, že zákaznice ze zahraničí mají již jiné priority. Jsou svobodné, neřídí se módními trendy a neřeší tolik peníze. Jsou často velmi sofistikované a je pro ně velmi důležité, že vědí od koho šaty mají, kde byly vyrobené a z jakého materiálu. Zákaznice, které chodí za mnou…vyžádají si mě a chtějí si něco objednat přímo ode mě – teď mluvím o českých ženách, tak jsou taky takové…jen je jich stále méně než cizinek, u kterých je tento přístup naprosto samozřejmý. Jsem za ně velmi vdečná a vždy mě takové setkání povzbudí a nakopne!

josefina bakošová wiki kolekce oblečení

Střípky z předešlých kolekcí oblečení od Josefiny Bakošové. © Josefina Bakošová

Dočetl jsem se, že ráda cestujete. Kam Vás to táhne nejvíc?

Momentálně toužím, chci a pomalu připravuji cestu do Barmy. Mám kamarády, kteří tam pravidelně jezdí na pár měsíců v roce a mají tam již spoustu místních kamarádů. Cítim, že tam se budu cítit opravdu dobře. Příroda, strava, lidé, náboženství… Hodně mě zajímají jiné kultury a jejich historie, kuchyně…to mě neskutečně inspiruje a fascinuje. Projela jsem Izrael, měsíc a půl jsem byla s baťůžkem v Egyptě…to vše dávno předtím, než jsem měla děti. S dětma je cestování docela náročné, i když loni v létě jsme všechny tři děti sbalili, koupili stan a odjeli skrze celou Evropu do Portugalska. Nakonec to byl výlet na celý měsíc a bylo to naprosto báječný! 🙂

Zdědily Vaše děti vášeň pro cestování nebo jste je musela přesvědčovat?

Vůbec nepřesvědčuji! 🙂 Zatím je to tak, že co miluji já, zbožňují oni…tak nějak přirozeně. 🙂

Egypt, Izrael, Barma,… to jsou krajiny s neskutečně dlouhou historií. Čerpáte něco z minulosti i ve vlastní tvorbě?

Ano, při některých kolekcích ano. Velice mě historie baví, zajímá a fascinuje. Ta neskutečná chytrost, upřímnost a funkčnost … neuvěřitelné. Ale není to pokaždé, mé kolekce jsou různé. Jsou vždy dle mého momentálního rozpoložení. 🙂

Jaká je tedy Vaše aktuální kolekce?

Momentálně jsem na Designbloku prezentovala svojí novou kolekci Imago, kterou zcela poprvé, doprovází i nový parfém (unisex) Imago. Je to pro mě naprosto unikátní záležitost, na které jsem společně se Zuzanou Mašínovou pracovala téměř rok. Ke kolekci jsem ještě přizvala šperkařku Lucii Řezbovou Mju, která mi pro kolekci vytvořila kapku z ebenového dřeva, která se potírá parfémem… a krásně na krku voní.

josefina bakošová kolekce imago

Ukázka z kolekce Imago od Josefiny Bakošové. © Josefina Bakošová

Na co se v budoucnu můžeme těšit? Máte už nějaké plány?

Momentálně odpočívám… :)) Ale chystám se na kolekci košil pro ženy, pro kterou oslovuji české designéry (muže) a ráda bych nechala návrhy na nich. Plus jsem dostala nabídku na vytvoření námořnické kolekce, tak uvidíme! 🙂 A samozřejmě máme plány s Ester Geislerovou, se kterou máme creative duo a připravujeme kolekci nočních košilek.

Co byste poradila českým ženám – na čem by měly zapracovat co se týče oblékání?

Co bych nejraději poradila… nebát se…věřit si! Být svá! Neohlížet se na názory lidí kolem. Vychutnávat si svojí ženskou krásu a nestydět se za ní!

Je ještě něco, co byste chtěla čtenářkám odkázat?

To možná souvisí s otázkou předchozí…nesledovat tolik trendy, zachovávat si svojí jedinečnost, užívat si ji! Plus bych moc ráda všechny pozvala na svoji výstavu, kterou mám momentálně od 21.10.2017, v Kutné Hoře, v galerii Gask. Je to výstava na téma mé současné kolekce…tedy výstava s názvem Imago. Gask je překrásný, neuvěřitelný prostor velmi citlivě zrekonstruován… návštěva této galerie opravdu stojí za to!

Děkujeme Josefině za rozhovor. Navštívit ji můžete v galerii Harddecore na Senovážném náměstí 10 v Praze, nebo ji sledovat na Instagramu, či Facebooku.

· ·

Mám rád ženskou krásu, rafinovanost, svéráznost. K ženám neodmyslitelně patří i móda. A nejen proto jsem založil web HerStyle. Chci podporovat jedinečné vyjádření módy každé ženy. Vždy uvítám i vaši kritiku a nápady na zlepšení.

Co si myslíte vy? Dejte nám vědět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *