Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava
Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava

Stylové klobouky – jak je nosit

Klobouk se nosil již odedávna, ale dnes si na pokrývky hlavy vzpomeneme, leda když se chceme ochránit před přímým slunkem na pláži nebo si vezmeme čepku v zimě, když začne přituhovat a padat sníh. Návrhář klobouků Philip Treacy říká: „Každý má hlavu, každý tedy může nosit klobouk.“ Opravdu tomu tak je.

Klobouk patří stále mezi hity v módních doplňcích a v tomto článku se dočtete něco více o zajímavé historii a naleznete inspiraci jak jej nosit po celý rok.

Historie klobouku

Klobouky se nosily po celá staletí a jsou pokládány za kulturní a sociální symboly, které slouží jako způsob komunikace, k reprezentaci osobitého vkusu a názorů nositelů. Jejich historie sahá až do neolitického období a starověkého Egypta a Číny. Svědčí o tom nalezené malby, sochy a mozaiky, kde se nacházejí vyobrazení lidé nosící velké slaměné klobouky, které chránily před sluncem. Původní materiál, ze kterého se klobouky vyráběly, byla syrová a neopracovaná zvířecí kůže. Ta se postupem času opracovávala opalováním a ořezáváním. Používání klobouků nebo různých pokrývek hlavy, měl význam ochrany nejdůležitější části těla – hlavy, třeba v bitvách a při lovu, ale také v letních a zimních období, kdy chránily před horkým sluncem a velkým mrazem.

Historie klobouků

Historická fotografie modelu klobouku, zdroj: acertaincinema.com

Jednoduchý elegantní klobouk

Jednoduchý elegantní klobouk, zdroj: ahatday.wordpress.com

Pokrývky hlavy se také používaly i pro rituální a symbolisté účely. Náboženské rituály se bez pokrývek dodnes neobejdou. V biblických dobách nosívaly Židé turbany a mitry. Dodnes se používá perský turban, který je oděvním doplňkem islámské populace. Naopak v katolické církvi nosí papežové a nejvyšší církevní představitelé mitry a tiáry.

Pokud chceme najít předchůdce dnešních moderních klobouk, musíme se vrátit až do středověku do 14. století, kdy muži a ženy začali nosit kapuce a barety. V této době se mění význam pokrývek hlavy. Už nesloužil jen jako ochrana před nepříznivým počasím, ale byl považován jako neodmyslitelná součást módního doplňku. Bohatí lidé nosívali sametové kapuce, kterým se říkalo „capperuccia“ či „cappelus“ vyráběné ze sametu, svazovaly se pod bradou a byly zdobené drahými kameny. Později dominoval mezi šlechtou a bohatší vrstvou plstěný klobouk, který byl elegantní a hodil se k renesančnímu stylu odívání.

Herečka Audrey Hepburn v klobouku

Herečka Audrey Hepburn v klobouku, zdroj: heres-looking-like-you-kid.com

Na francouzské módní scéně se v první polovině 16. století objevuje trend velkých klobouků ze sametu zdobených pery a honosnými přezkami. V 17. století se stává Francie kloboukářkou velmocí, dochází k velkému zvratu hlavně v pánské odívání, kde je klobouk přirozenou součástí outfitu. Nosí se klobouky s peřím, s koženými přezkami ve středu klobouku a paruky, které přebírají ochranou a estetickou funkci. Později se nosívají „bicorny“ (dvoucípé) a „tricorny“ (třicípé) klobouky. V 18. století na módní scénu přicházejí okázalé cylindry. Černé sako a kalhoty, na hlavě cylindr se stal velmi oblíbeným stylem v pánské módě a záhy se rozšířil po celé Evropě.

Módní doplněk - klobouk

Módní doplněk – klobouk, zdroj: urbancurator.wordpress.com

Černo-bílý dámský klobouk

Černo-bílý dámský klobouk, zdroj: bakmoda.com

Dále se nosívaly moderní klobouky tz. bowler (buřinka) v 19. století. Ve dvacátých a třicátých letech módní scénu ovlivnily americké klobouky panama s širokou krempou, byly zdobené bavlněnou tištěnou stuhou. Stále se nosívají westernovské klobouky z Texasu i rybářské klobouky. Na začátku 60. let 20. století dochází k velkému poklesu popularity klobouků, až teprve v posledním desetiletí se klobouky opět vracejí. Dnes je nepřeberné množství druhů a tvarů klobouků z různého materiálu, každý si může vybrat podle svého stylu. Používají je i uznávaní světoví návrháři doplňující své modely o zajímavé a originální pokrývky hlavy. A i lidé se vracejí k tomu to jedinečnému kousku s oblibou, aby zaujaly a i vyzdvihly zanikající součást oděvu zase na výsluní.

Úžasný klobouk od návrháře Philipa Treacy

Úžasný klobouk od návrháře jménem Philip Treacy, zdroj: www.culch.ie

Stylové klobouky na celý rok

Tip číslo 1. – klobouky na jaro

Jaro je nejkrásnější období v roce, kdy všechno začíná kvést a sluníčko po dlouhé zimě nám čaruje na tvářích hřejivé úsměvy. Aby i náš outfit vypadal svěže jako na jaře, zvolte klobouky v pestrých jarních barvách nebo se vzory květin a přírody. Tím zaručeně okouzlíte.

Klobouček v jarních barvách

Klobouček v jarních barvách, zdroj: people.desktopnexus.com

Jarní slaměný klobouk s černou mašlí

Jarní slaměný klobouček s černou mašlí, zdroj: scanfree.org

Klobouk na jaro s květinovým vzorem

Klobouk s květinovým vzorem, zdroj: www.chictopia.com

Květinový klobouk na jaro

Květinový klobouk, zdroj: www.nyfashionwear.com

Tip číslo 2. – klobouky na léto

Léto je plné zábavy a sportu, ale i plážového opalování a lenošení. Na léto si nezapomeňte pořídit nejlépe slaměný klobouček, který vás ochrání před pálivými paprsky sluníčka. Velmi oblíbené jsou i kovbojské klobouky, které jsou velmi stylové a stále se nosí.

Letní slaměný klobouk

Letní slaměný klobouk, zdroj: anastasiac.blogspot.com

 

Kovbojský klobouk dámský bílý

Kovbojský klobouk v bílé barvě, zdroj: hairstylesformediumlengthhair.com

Slaměný klobouk na pláž

Slaměný klobouček na pláž, zdroj: alldaychic.com

Tip číslo 3. – podzimní klobouky

Na podzim se slunko schovává za deštivé mraky a ze stromů padá barevné listí, v tomto ročním období si vezměte na sebe klobouček, který vás ochrání před deštěm a studeným větrem nebo si vyberte takový, který barevně ladit do tónů podzimu. Skvěle se hodí třeba bílý elegantní klobouček k dámskému sáčku nebo kabátku, nebo kovbojský klobouk k pletenému svetříku.

Kovbojský klobouk

Kovbojský klobouk, zdroj: www.fashiongonerogue.com

Fialový originální klobouk

Fialový originální klobouk, zdroj: fashion.allwomenstalk.com

Bílý elegantní klobouk

Bílý elegantní klobouk, zdroj: www.kadinindunyasi.net

Černý klobouk a outfit

Černý klobouk, zdroj: nyuffika.mindenkilapja.hu

Tip číslo 4. – klobouky na zimu

Zima sebou přináší nejen krásně zasněženou krajinou, kdy se procházíte po třpytivém sněhu, který vám křupe pod nohami, ale i nízké teploty silný vítr a mráz. Je dobré se pořádně obléknout a vzít si i správný klobouček na hlavu. V zimě volte klobouky z tužšího materiálu nebo pletené, ty vás zahřejí i při nižších teplotách.

Zimní klobouček

Zimní klobouček, zdroj: urbancurator.wordpress.com

dámský klobouk šedý

Klobouk v šedivém odstínu, zdroj: www.caccessories.com

černý klobouk dámský

Černá elegance, zdroj: favimages.net

Pletený baret na zimu

Pletený baret, zdroj: N/A


Každého z nás obklopuje móda, aniž bychom si to někdy uvědomovali, necháváme se ovlivňovat jejím různorodým stylem, vytváříme jí nebo se jí inspirujeme. To z nás dělá jedinečné bytosti. S nadšením se zajímám o módní svět, design a grafiku a textilní technologii. Také kreativní tvorba, navrhování a umění naplňují můj život. I díky těmto zájmům jsem se dostala k psaní článků o módě, které si na webu HerStyle můžete přečíst.

Komentáře

Co si myslíte vy? Dejte nám vědět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *