Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava
Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava

Stylové koktejlové šaty – jak je nosit?

Plesová sezóna začíná, vám se už hromadí plno pozvánek od přátel a známých na různé večírky, maturitní plesy nebo slavnostní události? Stále váháte, co si vzít na sebe, abyste okouzlila okolí a krásnou společenskou atmosféru si na plese užila? Neváhejte a oblečte se do krásných koktejlových šatů a roztančete to.

Máme tu pro vás tři typy, jak takové koktejlové šaty nosit a při jaké příležitosti.

Historie – Kde se vzaly koktejlové šaty?

Vráťme se na chvilku zpátky do historie, přesněji na přelom 40 – 50. let.  V této době vznikly koktejlové šaty díky úspěšnému návrháři Christianu Diorovi. Nebýt jeho úmyslu zkrátit šaty o pár centimetrů, aby byly ženám vidět jejich krásné štíhlé nohy, dodnes bychom chodili v dlouhých šatech zahalené. Zkrácená délka šatů i sukní měla nebývalý ohlas ve světě i u nás a dodnes se krátké šaty nosí na společenské události s velkou parádou. V posledním desetiletí se u nás začal používat pro krátké šaty termín „koktejlky“, který je hodně známý a používaný.

Marilyn Monroe v černých svůdných šatech - koktejlkách

Marilyn Monroe v černých svůdných šatech – koktejlkách, zdroj: www.houseandgarden.co.uk

Jak vznikl název koktejlové šaty?

Možná už tušíte, jak vlastně vznikl název „koktejlky“. Je odvozen od příležitosti, kam se koktejlové šaty nosívají, tedy na večírky a párty, kde se lahodně popíjejí koktejly.

Co je pro koktejlové šaty typické?

Koktejlové šaty jsou typické pro svou délku. Délka je zpravidla po kolena, ale můžeme se setkat i s šaty, které jsou dlouhé nad kotníky. I tyto typy šatů řadíme mezi ně. Délka šatů po kolena je označována jako „čajová délka“. Když délka přesáhne kolena, říká se jí „baletka“. Druhým typickým znakem koktejlových šatů je hluboký výstřih, občas bývá doplněn obloučkovým tvarem v podobě srdíčka. Nepřehlédnutelným znakem „koktejlek“ jsou odhalená ramena. Tento typický znak propůjčuje už od nedávna velkolepou ženskou eleganci.

Návrhářka Coco Chanel

Návrhářka Coco Chanel, zdroj: www.vogue.com/865956/best-bobs-of-all-time

Kam je vhodné nosit koktejlové šaty?

Známá světová návrhářka Coco Chanel říkala, že každá žena by ve své skříni měla mít alespoň jedny „malé černé“ jednoduché šaty pro každou příležitost a musíme uznat, že už tehdy měla pravdu. Koktejlové šaty se neztratí a jsou zárukou skvělého typu šatů pro společenské události. Jestliže se chystáte na ples nebo večerní akci s přáteli, kde bude uvolněná a okázalejší atmosféra, pak vsaďte prostě na „koktejlky“. Pro tuto příležitost je doporučena délka po i nad kolena. Pokud ale jdete na významnější společenskou událost, jako je firemní večírek, zvolte raději délku pod kolena. Dnes si můžete vybírat z různých barevných kombinací, použitého materiálu i zajímavých střihů. Záleží jen na vás, jaký máte vkus a co se vám líbí.

Společenský oděv

Společenský oděv, zdroj: onefabday.com

Různé typy koktejlových šatů

1. Typ koktejlových šatů pro – Maturitní ples

Maturitní ples je velká událost nejen pro studenty, ale i pro blízké, kteří jsou součástí této nezapomenutelné společenské události.  Pokud jste maturantka, kterou čeká maturitní zkouška – zakončení na střední škole, volte krásné barevné koktejlové šaty, jenž jsou nepřehlédnutelné, zdobené kamínky, flitry nebo krajkou a mašlemi. Nabídka je široká, je z čeho vybírat. Pokud jdete spíš jako doprovod na maturitní ples, oblékněte se do jednobarevných „koktejlek“, ve kterých zapůsobíte.

Maturitní šaty s flitry

Maturitní šaty v krémové barvě s ozdobnými modrými flitry, zdroj: eveningdresses201303.wordpress.com

vínové šaty na maturitní ples

Vínové šaty se skládanými růžemi, zdroj: www.nadyana.com

růžové originální koktejlové šatičky

Růžové originální koktejlové šatičky, zdroj: www.stylisheve.com

Modré koktejlové šaty na maturitní ples

Modré koktejlové šaty s ozdobnými kamínky v pase, zdroj: www.lonetreecreations.com/beach-cocktail-dresses

2. Typ koktejlových šatů pro – Firemní večírek

Firemní večírky jsou spojené s poznáváním lidí ve firmě, kde pracujete. Může se stát, že se budete seznamovat s lidmi, se kterými budete v nejbližší době spolupracovat a uzavírat různé obchodní smlouvy. Proto volte na takové „firemní mecheche“ konzervativnější šaty s jednoduchým střihem a barevností, ne příliš vyzývavé, kde upřednostníte svou ženskost a přirozenost.

Elegantní koktejlové šaty na firemní večírek

Elegantní koktejlové šaty s krajkou v černobílé variantě, zdroj: http://biensavvy.eu/blog/en/propuneri-pentru-noaptea-de-revelion-rochii-din-dantela-si-catifea/

Jednoduché černé šaty na večírek

Jednoduché černé šaty na večírek, ve předu nařasené, zdroj: www.rainingblossoms.com

krajkové koktejlové šaty

Krásné krajkové koktejlové šaty, zdroj: http://biensavvy.eu/blog/en/propuneri-pentru-noaptea-de-revelion-rochii-din-dantela-si-catifea/

béžové saténové šaty na večírek

Béžové saténové šaty s ozdobnou krajkou a mašlí, zdroj: www.lonetreecreations.com/beach-cocktail-dresses

3. Typ koktejlových šatů pro – Večírky a párty

Večírek a párty s těmi nejbližšími lidmi a přáteli jsou nejlepší zábavou, kterou si můžete užít, ať už se akce pořádají během roku třeba jako narozeninová párty nebo Silvestr. Na takové akce se oblékněte podle svého vkusu. Je důležité se rozhodovat, které šaty si vzít na sebe, podle místa  pořádané akce. Jestli se uskuteční na diskotéce, nebojte si vzít nějaké odvážnější koktejlové šaty, kde ukážete své odhalené nohy i záda nebo zvolíte červené dráždivé šaty, ve kterých neuniknete žádným mužským pohledům.

Odhalené krajkové šaty na párty

Odhalené krajkové šaty na párty, zdroj: www.rarablack.com

odvážné koktejlové šaty na párty

Odvážné koktejlové šaty s rukávy, zdroj: www.stylisheve.com

rudé šaty se sponou na večírek

Rudé výrazné šaty se sponou, na večírek nebo na párty; zdroj: www.rainingblossoms.com

Společenské flitrované koktejlky v černé barvě

Společenské flitrované koktejlky v černé barvě, zdroj: www.iheartprom.com

Společenské akce a plesy jsou během roku těmi nejbáječnějšími událostmi, na které i po letech si rádi zavzpomínáte. Volte šaty podle akce a nezapomínejte na sladěné módní doplňky, které z vás vykouzlí půvabnou bytost!

· · · ·

Každého z nás obklopuje móda, aniž bychom si to někdy uvědomovali, necháváme se ovlivňovat jejím různorodým stylem, vytváříme jí nebo se jí inspirujeme. To z nás dělá jedinečné bytosti. S nadšením se zajímám o módní svět, design a grafiku a textilní technologii. Také kreativní tvorba, navrhování a umění naplňují můj život. I díky těmto zájmům jsem se dostala k psaní článků o módě, které si na webu HerStyle můžete přečíst.

Co si myslíte vy? Dejte nám vědět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *