Zima už je za dveřmi a většina z nás, když se chystá do práce nebo do školy si běžně obleče kalhoty, které jsou pohodlné a tak nějak už jsou zavedené v našem šatníku jako kousek oblečení číslo jedna, bez kterého se, dá se říct, prostě neobejdeme. Aniž bychom si to uvědomovaly kalhoty nosíme stále, ale co svůj každodenní outfit obohatit o něco žensky svůdného, neokoukaného? Nestyďte se být ženami, vezměte si na sebe punčošky, slaďte je se sukýnkou a kabátkem a zazáříte v tomto šedivém zamračeném počasí jako svůdnice. Inspirujte se nejen historií punčošek pro tuhou zimu, ale probuďte i svoji ženskost.
Punčochy a jejich historie
Historie punčoch sahá až do starověkého Řecka, kde tehdy měly podobu ponožek. V té době jej nosili převážně dělníci a otroci. Jednalo se o obal ušitý z pruhu látky, který chránil před nepříznivým počasím. Římské ženy si naopak oblíbily krátké ponožky, latinsky se jim říkalo soccus, a ty nosily většinou jen doma. V Japonsku a v Číně se vyráběly ponožky z hedvábí nebo bavlny již před staletím. Punčochy, které mají podobu dnešních se vyvinuly až ve 12. století v Evropě.
Pokud nahlédneme zpátky do minulosti, zjistíme, že punčochy dříve nosili výhradně muži, sahaly od pasu až po paty a měly podobu moderních legín. Ženy měly punčochy s variantou s primitivních podvazků, které držely punčochy nad koleny. Okolo roku 1545 se do popředí dotaly módní ručně pletené punčochy. To byl průlom, kdy se poprvé v historii upřednostnil estetický účel před praktickou ochranou punčoch před chladem. Švy pletených punčoch byly velmi často zdobené. Krásu jim propůjčovalo komplikované hedvábné vzorování s různými motivy, které se staly populárními až skoro do poloviny minulého století.
Jak šla doba dopředu, tak se i výroba punčoch stále obnovovala a zlepšovala pro běžné nošení. V roce 1589 přišel anglický vynálezce William Lee revoluční myšlenkou sestavit pletací stroj. První mechanický stroj byl průkopníkem revolucí ve výrobě punčoch a ponožek. Zmodernizovaný stroj dokázal upléct mnohem jemnější punčochy, než byly dříve známy. V této době se punčochy pletly především z hedvábí a bavlny. Hedvábí bylo přirozeným výběrem vládnoucí třídy, k tomuto vzácnému a luxusnímu materiálu se otevřely nové dveře pro obchodní cesty. Sestavený stroj se brzy ujal a zajímavostí je, že jeho dokonalé navržení přetrvalo dodnes.
Pro nošení punčoch se nabízelo mnoho variant. Za období tuhé zimy se nosívaly hedvábné punčochy i v několika párech najednou, aby se nohy udržely v teple. Opakem tomu bylo v 17. století, kdy se nosily módní vysoké kožené boty, ženy si nejdříve oblékly jemnější punčochy a na ně další s tvrdšího materiálu pro ochranu před zatrháním. Také byly oblíbené široké krajkové lemy, které se ohrnovaly přes okraje bot. Muži nosili hedvábné punčochy s podvazky až do konce 18. století. Pak se objevily dlouhé kalhoty, punčochy s dostaly do pozadí a začaly se nosit pletené ponožky pod nimi, jak pro ženy i muže.
Bavlněné punčochy strojově vyráběné byly v 19. století oblíbené nejvíce mezi ženami, především pro svoji praktičnost. Tehdejší móda, po pravdě řečeno, neposkytovala moc příležitostí pro rafinované punčošky. Po první světové válce se začaly opět vracet. Ženy se chtěly líbit, působit žensky, oblékaly si krátké sukně a nepohrdly ani elegantními hedvábnými punčoškami, které se staly opět módní. Móda a oblíbenost punčoch byla ovlivňována délkou dámských sukní a podle ní se určoval trend pro dámské punčochy.
S objevem a masivním použitím nylonu na počátku 40. let minulého století začalo ovšem hedvábí rychle ztrácet na popularitě. Doba si žádala dostupnější a především levnější materiály. Spolu s nylonem soupeřila po druhé světové válce o pozici „nového“ hedvábí další umělá vlákna (např. rayon nebo vilene). Pro punčochy ze silónového materiálu se u nás začal používat známý název silonky. Nylonové punčochy se nahradily hedvábnými punčochy se švy až po roce 1960. Byly vyráběny stejným způsobem – naplocho plně tvarované, pletené od lemu ke špičce postupným ubíráním a pak sešity na zadní straně jako dříve. Počátkem šedesátých let byly plně tvarované punčochy rychle nahrazeny moderními bezešvými punčochami se zesílenou patou a špičkou, tvarovanými zahříváním nylonového vlákna. Je to prozatím (spolu s vynálezem elastických materiálů – Lycra) poslední revoluce ve výrobě punčochového zboží.
Punčochy – dříve a dnes
V šedesátých letech minulého století se nosily a byly módní velmi krátké minisukně. K ni se místo punčoch začaly nosit punčocháče. Dnes jsou punčochy velmi moderní. Dávno je pryč doba nudných punčoch, které splňovaly pouze ochranou funkci před zimou, ale vzhledově nezaujaly. Nabízí se tolik moderních variant punčoch, že si každý vybere ty svoje. Ať už to jsou samodržící punčochy s gelovým lenem (velký hit), síťované punčochy, punčošky s krajkovým lemem, barevné podkolenky, šněrovací nadkolenky, vzorované silonky, různobarevné až po samotné elastické legíny. Proto se nebojte a zvolte místo každodenních džínových kalhot krásné punčošky, vezměte si sukni a kozačky a dejte své nožky konečně na obdiv.