Tetování. Někdo ho nazývá uměním, jiný projevem individuality. Pro spoustu lidí tento proces zvěčnění, ať už čehokoliv na svém těle, představuje formu životního stylu. Ovšem najdou se i tací, kteří toto „zkrášlování“ sebe sama odsuzují. Podlehnout či nepodlehnout tomuto trendu? Toť otázka!
Jak vůbec tetování vzniká?
Tetování neboli „kérka“ pochází od tahitského slova „tatu“, což znamená vrazit či vyznačit. Zpravidla jde o proces vpichování barviva jehlou pod kůži. Zní to až moc jednoduše, proto pozor! Nikdy se do tatérství nepouštějte sami, ale pouze jen s profesionálem a sterilními nástroji. Pro představu, při práci je použit tetovací strojek a v něm je uschován elektromagnet, který všechnu práci udělá sám. Rozkmitá jehlu a po postupném namáčení jehly do barvy a vnášení do kůže vytváří slíbený efekt kérky. Funguje to tak, že jehly zajíždí pouze do svrchní vrstvy kůže, někdy dokonce až do 5 mm.
Minimálně jeden člověk ze sedmi má tetování
Symboly, jména, motýlci, citáty, kreslené postavičky, hluboké myšlenky a ještě hlubší pravdy. V dnešní době lze natetetovat snad již úplně všechno. Tetování je obrovský fenomén, který se těší značné oblibě ve světě. Aby taky ne! Je dokázáno, že minimálně jeden ze sedmi obyvatel Severní Ameriky je majitelem alespoň jedné jediné kérky. Není tedy divu, že rok od roka přibývá stále víc a víc tetovacích salónů nabízející své služby široké veřejnosti.
Volba tatéra je rozhodující
V případě, že dozajista víte, co si na svém těle necháte zvěčnit – co budete nosit už po zbytek života, je na místě vybrat správné místo činu. Nevyplácí se nic podceňovat! Tudíž tak, jak si vybíráte zubaře, gynekologa nebo kadeřníka, měli byste klást důraz na výběr salónu a věnovat speciální péči volbě svého tatéra. Tatéři jsou něco jako umělci, každý má svůj vlastní styl a práce jakéhokoliv z nich je velmi individuální. Ovšem všichni do jednoho by měli klást důraz na přesnost práce a bezpečnost vašeho zdraví. Zkušený tatér s vámi diskutuje o možnostech stylu, velikosti a umístění kresby. Samozřejmě sterilizované jehly, kvalitní barvy a jednorázové rukavice jsou známkou kvalitních a profesionálních služeb.
Péče a hygiena na prvním místě!
Pokud jste již pyšným majitelem vámi vybraného tetování, je nejvyšší čas se poohlédnout po nějakých přípravcích a návodech, jak kůži správně ošetřovat. Váš tatér by měl bezprostředně po dokončení tetování zakrýt ránu folií, aby zamezil vniknutí nečistot a následnému hnisání. Dále by měl nabídnout ošetřující péči, jako například Bephanten, který rozetřete po celém obvodu kérky. Důležité je dodržovat pokyny tatéra a brát největší ohled na správnou a častou hygienu.
Historie tetování versus současnost
K tetování docházelo již daleko v minulosti za účely náboženskými, rituálními, léčebnými a dokonce vyjadřovalo i postavení ve společnosti. Dnes je to zejména otázka estetiky. Příkladem je permanentní make-up. Tento make-up je v podstatě tetování na oblast očí rtů a obočí, a vydrží od 3 do 5 let. Největší výhoda tohoto make-upu je ta, že ať už ráno nebo večer, pořád jste bezchybně nalíčená. Nic se nerozmaže, neztratí a pro vás to znamená ušetření drahocenného času místo zdlouhavého sezení u zrcadla.
Jiný kraj, jiný mrav
Na světě jsou místa, kde tetování má svou hlubokou symboliku. Například Novozélandský kmen Maorů, který si vytvořil své speciální tetování nazývající se „Moko“. Moko je tetování na obličeji (a nejen na něj) s více než dvoutisíciletou tradicí. Liší se ženské a mužské Moko.
Tetovat či netetovat? Sami rozhodněte o tom, co se zrovna vám vryje pod kůži. Volba je na vás!