Po dlouhé době jsem byla opět strašně natěšená na recenzi dalšího obchodu a tentokrát to je jeden z mých nejoblíbenějších a totiž Zara! Porovnáme opět ceny, kvalitu a mrkneme se i na slevy, protože nechceme přece něco, co cenou neodpovídá kvalitě, že jo.
Zaru už asi každá žena zná, ale jen málokterá se tam odváží nakupovat, už jen kvůli tomu, co se o jejich cenách říká, takže tady si to pěkně do podrobna rozebereme, ať víme, jak na tom ta slavná Zara teda je.
Něco málo o Zaře
Jednu z nejvýznamějších značek založili Španělé Amancio Ortega a Rosalia Mera v roce 1975. První obchod se objevil v centru města Arteixo v Galícii. V té době se návrháři snažili prodat levné oblečení, které by šlo dobře na odbyt. Původně se Zara jmenovala Zobra, ale díky blízkému baru se stejným názvem se ze Zobry stala Zara.
Kolekce značky Zara
Zara se dělí na několik sektorů, podobně jako H&M, je tu kolekce Zara basic, která by měla být cenově dostupná všem. Používá sezónní barvy, vzory a střihy, které jsou pro mladé dívky či pro ženy středního věku. Dále je tu Zara trafaluc, která se liší pouze některými kousky oblečení a také cenou (je levnější).
Zara – kvalita versus cena
Musím uznat, že kvalitou je pro mě Zara opravdu nenapadnutelná. Zimní kabáty jsou šité z kvalitní vlny, ostatní oblečení taktéž z kvalitních látek a nejen to, nenajdete tady žádné vytahané nitky a rozpárané podšívky. Jediné mínus u mě Zara má a to právě na ceně. Pokud bych měla srovnat jejich kvalitu Basic kolekce, je to v podstatě to samé, jako u H&M – stejný materiál, ale jiná cena. A tím „jiná“ cena myslím to, že je dražší. Vyplatí se tedy jít do H&M a basicy si pořídit tam za nižší cenu. Většinou jsou Zara kabáty ze 100% směsi vlny, kdežto jinde je pouze nějaký podíl, v tomto má Zara navrch.
Najdeme tady taky blejzry a křiváky ze 100% kůže, což v H&M a nebo jiných prodejnách (v obchodních centrech, vyjma specializovaných obchodů s kůží) většinou nenajdete, jedná se o koženky. Cenu ale za tyto kožené věci zaplatíte vysokou (u biker bund až okolo 4000kč), takže doporučuji (nejen z ochrany přírody a zvířat) kupovat koženku– tady se ceny neliší, stejnou cenu za křivák z koženky zaplatíte jak tady, tak v ostatní prodejnách.
Zara – slevy a akce
Pokud se jedná o internetový portál – vždy jsou na něm slevy „dražší“ než v kamenných prodejnách. Tady je to vlastně stejné, jako u H&M – za stejnou věc v obchodě i na internetu zaplatíte jinou částku – na internetu ještě kromě toho musíme platit poštu (u H&M jsou dny, kdy je poštovné ZDARMA, u Zary ne), což je minimálně 129kč. Nicméně, když jsem zavítala do jejich prodejny (většinou se tam nedostanu, kvůli práci a škole, takže nakupuju po internetu), tak mě překvapily dost nízké ceny. V podstatě je v Zaře slevové období velmi výhodné, jelikož tu najdete i věci pod 100kč, navíc v různých velikostech (ne jak u většiny obchodů, že najdete pouze velikosti od 42 nahoru).
Výhody
Výhody Zary jsou takové, že za kvalitu platíte. Ne sice vždy (viz basic kolekce), ale většinou se cena vzhledem ke kvalitě vyplácí. Další výhodou je, že mají originální kousky oblečení, které jinde nanajdete. Co také stojí za zmínku jsou slevy, které se opravdu vyplatí (kdo ještě vůbec nakupuje před Vánocemi a ne po nich, když je Zara zrovna na roztrhánía a každý si tam přijde na své?)
Nevýhody
Nevýhody si musíme uvědomit hlavně v tom, že Zara je španělská značka, tam mají lidé jiné postavy – tudíž jejich číslování velikostí je zde trošku jinak. To, co je u H&M velikost 36, je v Zaře velikost mezi 32-34, což je jistá nevýhoda, pokud jste zvyklé nakupovat na internetu – pozor, mohlo by se vám to vymstít. Další nevýhodou jsou obchody, které většinou najdete jen ve větších městěch (Brno, Praha a další). Naposled bych chtěla zmínit jejich předražené Basic kolekce, které jinde pořídíte mnohem levněji.