Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava
Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava

Legenda jménem Botas: rozhovor s ředitelem

Víte odkud pochází slovo „botaska“? V minulém režimu zlidovělo natolik, že se používá dodnes. Na svědomí ho má firma Botas, jejíž název vznikl složením slov bota-sportovní resp. bota-Skuteč. Skuteč je totiž jejím sídlem a i místem, kde se tyto boty vyrábějí dodnes. Oslovili jsme ředitele Botasu, pana Františka Nestávala, který nám velice ochotně zodpověděl několik otázek, na které byste možná měli chuť zeptat se i vy. Odpovědi najdete na konci článku.

Nejdříve si ale představíme značku Botas, její historii a současnost.

botas 66 kožené boty

Značka Botas v sebe skrývá tradici a kvalitní ruční výrobu i z pravých kůží. Zdroj: instagram.com/botas66/

 

Legenda jménem Botas žije i dnes

Botas neznamenají jen boty které nosili vaši rodiče, či legendární Emil Zátopek, Věra Čáslavská, nebo Jiří Raška. Se svojí produktovou linií Botas 66 to je moderní značka bot, která osloví i mladou generaci. Toto znovuzrození botasek mají na svědomí designéři Jan Kloss a Jakub Korouš, jejíchž školní projekt zaujal majitele natolik, že se s nimi rozhodli navázat spolupráci. Jejich koncept navazuje na model Classic, který byl na trh uveden už v roce 1966 (odsud číslo 66). Kromě botasek najdeme v portfoliu i brusle jak na lední hokej, tak i krasobruslení, profesionální lyžařskou výstroj a v neposlední řadě i obuv pro halové sporty. Typickým znakem je postranní šikmý pásek, který nosí i ochranní známku. Ten se nachází jak na botaskách CLASSIC, tak i kotníkových botách MID, běžeckých RUN a vycházkových URBAN.

boty botas 66 classic

Základní typ botasek – Botas 66 CLASSIC. © a zdroj: botas66.cz

 

botas 66 mid obuv

Kotníkové botasky Botas 66 MID. © a zdroj: botas66.cz

 

botas 66 run běžecké botasky

Botas 66 RUN – běžecké botasky. © a zdroj: botas66.cz

 

botas 66 urban vycházková obuv

Stylová vycházková obuv Botas 66 URBAN. © a zdroj: botas66.cz

 

Botasky z modelové řady Botas 66 si můžete potěžkat v rukou ve stylovém obchodě v Křížkovského ulici na Žižkově v Praze. Ten neslouží jen jako prodejna, ale spíše jako místo, ve kterém můžete načerpat duši značky a dozvědět se řadu zajímavostí z dílny tohoto pravého českého výrobce obuvi.

botas 66 prodejny

Oficiální obchod Botas 66 v Praze. Foto: M. Činčera & J. Kloss, zdroj: www.botas66.cz

 

Exkluzivní rozhovor pro Herstyle.cz s ředitělem Botasu

A teď slibovaný rozhovor s panem Františkem Nestávalem, ředitelem Botasu.

Značka Botas má dlouhou historii. Jak ji využíváte v přítomnosti?

Značka BOTAS je opravdu dlouhodobě synonymem kvalitní spolehlivé sportovní obuvi, jak na tuzemském trhu, tak na zahraničních trzích. Přes 50 let pod touto značkou vyrábíme a prodáváme všechny vyráběné kategorie sportovní obuvi, jak pro zimní sporty – obuv pro běh na lyžích, bruslařské komplety pro hokej a krasobruslení,obuv pro skoky na lyžích, tak pro letní sporty – obuv do haly, obuv pro sport a volný čas, módní obuv BOTAS 66, gymnastické cvičky a obuv pro speciální sporty.

Mohli byste nám ve stručnosti popsat proces výroby klasických botasek?

Výrobní proces botasek je rozdělen do tří výrobních celků, které za sebou následují:

  • úsek manipulace, kde se vysekávají z materiálů, které byly předem laboratorně prověřeny z hlediska kvality, jednotlivé dílce obuvi;
  • úsek šicí, kde se z jednotlivých dílců postupně sestavuje a vytváří s pomocí různých výrobních operací /značení, zažehlování, sítování, děrování, lepení, šití, kroužkování/svršek obuvi;
  • úsek konfekční, kde se po vložení opatků a vytvarování napíná hotový svršek na kopyto s napínací stélkou, vytvoří se tak napínací záložka na kterou se nalepí podešev. Po vyzutí z kopyta, dokompletování a důkladné technické kontrole je obuv hotova.

Jak se výroba dnes liší od té v minulosti?

Oproti minulosti se výrazně snížila sériovost výroby a zvýšil se důraz na technickou úroveň jednotlivých modelů, vyráběných v menších sériích. Používají se stále více nové materiály s vyšší užitnou hodnotou pro dané druhy obuvi, nové plastové i karbonové díly. S tím jde ruku v ruce i neustálý vývoj nových technologií jejich zpracování.

Jaká část Vaší produkce jde do zahraničí?

Export činí bezmála 50% veškerého obratu. Značka BOTAS se exportuje do většiny zemí EU, Ruska, Japonska, USA, Kanady, Kazachstánu a dalších.

Z jakých důvodů se v dnešním globalizovaném světě zákazníci rozhodují právě pro koupi značky Botas?

Většinou jsou naši zákazníci fandové, kteří se chtějí odlišit od světových megafirem typu Nike, Adidas apod. Dále hraje velkou roli i nápad designu jako např. BOTAS 66 a hlavně to, že obuv vyrábíme v ČR. Důležitou roli hraje i tradice a kvalita.

Kdo je Vaším typickým zákazníkem?

Náš fanda v jakékoliv věkové kategorii a u modelů BOTAS 66 většinou mladá generace do 40 let a výstřední jedinci z různých koutů světa.

Kolik nových modelů uvedete na trh každým rokem?

V klasické kolekci BOTAS kolem 2 – 3 modelů pro každou sezonu a v módní linii BOTAS 66 vždy alespoň 5 modelů.

barevné tenisky botas

Tenisky Botas 66 jsou i o pestrých barvách. Ty mají také zajímavé názvy jako Unicorn rider, Rainbow maker nebo Insane track. © a zdroj: botas.cz

Odkud čerpají inspiraci Vaši designéři?

Z internetu, ze světových trendů na důležitých výstavách jako je např. ISPO Mnichov a další.

Stalo se Vám již, že jste zaznamenali v prodeji napodobeninu některé vaší obuvi? Nebo porušení práv průmyslového vlastnictví?

Ano, to se stává velmi často. Nyní jsme zjistili další případ jedné významné firmy, který budeme řešit. Konkrétní však být nemohu. Bohužel drzost nebo neznalost těchto firem nezná mezí, jelikož kopírují i chráněné věci a jasně porušují naše práva. Nejedná se jen o provenienci z dálného východu.

Jak všichni víme, letos se uskuteční mistrovství světa v ledním hokeji právě v České republice. Co to pro Vás znamená a jak plánujete tuto událost využít?

I když je kolekce naší hokejové obuvi na vysoké úrovni, bohužel se nám do dnešního dne nepodařilo prosadit do extraligy LH. V těchto sférách již nemůžeme z důvodu extrémně vysokých marketingových nákladů bojovat. Obsazujeme tedy pouze vyšší a střední třídu. Světový šampionát už tedy pro BOTAS není silnou marketingovou podporou.

Na jaké další novinky se mohou vaši fanoušci těšit letos?

Doufáme, že se podaří koncem března t.r. otevřít nový BOTAS obchod v Bratislavě ve spol. s firmou Quinta Essentia, kde se budou prodávat všechny novinky celé průřezové kolekce BOTAS i BOTAS 66. Celoplošné uvedení novinek kolekce BOTAS 66 bude směrováno na konec března 2015.

Děkujeme za rozhovor.

Kdo tedy nechce splynout s davem, dá si záležet na kvalitě a ruční práci, a zároveň rád podpoří českou výrobu, jistě neřekne ne botaskám z módní linie Botas 66.

· ·

Mám rád ženskou krásu, rafinovanost, svéráznost. K ženám neodmyslitelně patří i móda. A nejen proto jsem založil web HerStyle. Chci podporovat jedinečné vyjádření módy každé ženy. Vždy uvítám i vaši kritiku a nápady na zlepšení.

Co si myslíte vy? Dejte nám vědět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *