Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava
Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava

Vybíráme boty na běhání – tipy a rady

Běhání je pro někoho formou příjemné relaxace, pro jiné je to sport, kterému se už léta věnují nebo pouhá záliba probouzející radostné endorfiny. Zdraví pohyb tělu prospívá a běh patří mezi ty oblíbené. Vyběhnout vlastně můžete skoro kdykoliv, jak za krásného prosluněného dne, tak i za osvěžujícího chladivého deště – brzy po ráno či za tmy. Běhání není skoro ničím omezené, potřebujete k němu snad jen opravdu kvalitní boty! A HerStyle tu pro vás má skvělé tipy a rady pro výběr těch nejlepších bot na běhání. 

Boty na běhání

Vybíráte-li běžeckou obuv nezapomínejte, že se noha v průběhu dne mění, proto je lepší zkoušet nové boty v obchodě až později odpoledne. Při výběru bot je důležitý pocit, že vám vybraná velikost sedí a nijak vás netlačí nebo vás příliš nestahuje. Poté se projděte, abyste vyzkoušeli, zda vám bota nevyklouzává z paty, ale pevně drží jako ulitá.

Boty od značky Nike na běhání

Boty od značky Nike na běhání, zdroj: www.trackienation.com

Velikost bot

Do značné šířky lze pohodlí ovlivnit utažením tkaniček. Ale do délky? Dejte si pozor na palce, které vás nesmí vůbec tlačit. Boty proto vybírejte s dostatečným prostorem v oblasti špičky. Při delším běhu může noha zvětšit objem jak do šířky (díky otoku), tak délky (díky povolené klenbě). S tím se musíte počítat. Rada pro vás, volte boty o půl čísla nebo o číslo větší, než je vaše původní velikost.

Typy bot

Dnešní doba nabízí široký výběr bot, a to nejen na běhání. Proto se zaměřte, po jakém terénu klusáte, jestli, spíš v přírodě nebo po pevném povrchu na silnici nebo v uzavřené hale a podle toho vybírejte. Klaďte důraz na váhu boty a její dynamiku. Bota by měla být svižná.

Běhat se dá i v zimě - boty od Salomon

Běhat se dá i v zimě – boty od Salomon, zdroj: www.adrianmyers.com

Minimalistická obuv – „minimusky“ např. Minimus 10 od firmy New Balance se mezi běžci hodně povídá. Jde o tzv. obuv, která má minimální tlumení a nemá žádný rozdíl mezi patou a špičkou – říká se tomu „drop“. Tuto obuv skoro na noze nepocítíte, má totiž velmi tenkou podrážku a je lehká. Pokud však vyzkoušíte tyto boty, rada zní – dejte si pozor, dobré je zapojovat je do svého běhání zlehka a pomaloučku, aby si chodidlo nohy mohlo pomalu zvyknout na používání tenké boty. Je proto lepší používat je pro jemnější terén, než divočinu někde v lese.

Boty od Adidas na běhání

Boty od Adidas na běhání, zdroj: www.adidas.com.au

Silniční objemová obuv, to jsou boty pro pevný povrch a na běhy v tempu vytrvalosti. Tyto boty mají jemný vzorek na podrážce a jsou dostatečně tlumené s vyšším dropem. Jsou kvalitní a vydrží vám dlouho. Patří skoro u všech běžců mezi ty nejoblíbenější. Na běhání po pevném povrchu jako je silnice nebo štěrková cesta jsou tyto boty naprosto ideální. Doporučujeme boty od Adidas Adidas Boost s technologií Formotion, která přináší pohodlí snoubené s podporou a pevností.

Nabízí se také tempová silniční obuv, to je takový mezistupeň mezi silniční objemovou a závodní obuví. Pro běhání mezi smíšeným povrchem si pořiďte boty od Adidas Adizero Tempo 6. Jsou pevné, prodyšné. Jejich největší výhoda je, že v nich můžete běhat v lehkém terénu i po větších kamenech.

Do kategorie závodních silničních (půl-maratón, maraton) spadají ty nejlehčí, neprodyšnější a nejrychlejší boty. Jsou méně tlumené, abyste v nich zbytečně ztráceli energii a rychlost, ale pozor o to víc z nich bolí nohy.

Tretry na závodní běhání

Tretry na závodní běhání, zdroj: www.wallpapersfacts.com

Mezi nejčastější oblíbené značky pro dlouhé běhání jsou především boty od značky Nike a to Flyknit Racer, které jsou jedinečné ve svém úpletovém svršku, jenž se pyšní pohodlím a extrémní prodyšností. Pro rychlost, lehkost volte třeba boty od Adidas Adios Boost.

Na výběr bot do terénu si ponechejte čas. Tady je to o trochu více složitější, ať už se jedná o asfalt, bahno, klouzavý led, mokrý povrch po dešti nebo kamínky. Do chladného a vlhkého počasí zvolte tzv. „krosovky univerzální“, např. modely od Adidas – Adidas Kanadia s Gore-Texem. Do rozbahněného terénu nebo sněhu jsou výborné boty od značky Salomon. Vzorek podrážky skvěle drží a nepustí.

Boty od značky Salomon do drsného terénu

Boty od značky Salomon do drsného terénu, zdroj: imgbuddy.com

Naopak pro příležitostné běhání po měkkém povrchu po lesních pěšinách v přírodě si vyberte boty s nižším dropem a menším tlumením. S obuví od firmy Inov-8 zažijete souznění s přírodou a radostný pocit z běhání a to stojí za to. Dál tu jsou i tretry, které se začleňují do běžecké obuvi a jsou speciálně určené spíš na atletický stadion, protože jsou lehké a mají hroty.

Boty ve kterých budete běhat vybírejte pečlivě, vyzkoušejte je, ať se vám s úsměvem na tváři a krásně s lehkostí gazely běhá!


Každého z nás obklopuje móda, aniž bychom si to někdy uvědomovali, necháváme se ovlivňovat jejím různorodým stylem, vytváříme jí nebo se jí inspirujeme. To z nás dělá jedinečné bytosti. S nadšením se zajímám o módní svět, design a grafiku a textilní technologii. Také kreativní tvorba, navrhování a umění naplňují můj život. I díky těmto zájmům jsem se dostala k psaní článků o módě, které si na webu HerStyle můžete přečíst.

Co si myslíte vy? Dejte nám vědět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *