Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava
Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava

Druhy strojků hodinek – jaké existují?

Nejdůležitější součást, bez níž by žádné hodinky nefungovaly, je strojek. Víte však jaké druhy strojků se v hodinkách používají, na jaký pohon fungují, jaké jsou jejich výhody či případná omezení? V tomto článku se vše dozvíte.

Strojky v hodinkách můžeme rozdělit na 4 druhy:

  • quartzový strojek na baterie,
  • solární strojek,
  • kinetický strojek,
  • mechanický strojek.
strojky hodinek druhy pohonu

Mechanismus pohonu hodinek efektně viditelný přes přední sklíčko hodinek

Quartz strojek hodinek

Quartzový strojek patří mezi nejpoužívanější strojky používané v hodinkách, a to především díky své dlouhé životnosti a cenové dostupnosti. Quartz je v překladu křemen a právě z tohoto minerálu je tvořen. Na jeho pohon se používá baterie. Běžná délka chodu quartzového strojku se pohybuje v rozmezí 20 až 25 let. Vyměnit nový strojek tohoto typu není nákladná záležitost. V případě, že se vám porouchají hodinky s tímto strojkem, za opravu zaplatíte kolem 1 000 korun, záleží na značce hodinek.

Solární strojek hodinek

Solární strojek – funguje za pomoci solárního panelu, který pohlcuje světelnou energii slunečních paprsků a přeměňuje světlo na elektrickou energii. Vlivem solární energie se dobíjí článek, kterým jsou poháněny hodinky. Solární panel je umístěn pod ciferníkem hodinek. Životnost hodinek se solárním panelem je přibližně 10 let. Solární hodinky fungují i v úplné tmě s výdrží až 6 měsíců.

Kinetický strojek hodinek

Kinetický strojek – hodinky s kinetickým strojkem fungují na principu přeměny pohybové (kinetické) energie na elektrickou, čímž se dobíjí kondenzátor, který pohání hodinky. Hodinky s kinetickým strojkem vydrží bez pohybu až 3 roky.

mechanický strojek hodinky náramkové

Mechanický strojek hodinek

Mechanický strojek – hodinky s mechanickým strojkem mají dlouhou životnost. Při pravidelném servisu vám budou hodinky s tímto typem strojku sloužit i 80 let. Servis hodinek je poměrně finančně náročný. V případě poruchy a potřebné výměny mechanického strojku v hodinkách zaplatíte za opravu někdy až více jak 10 000 Kč.

Mechanické strojky můžeme rozdělit na:

  • Automatické strojky – u hodinek s automatickým strojkem dochází k natažení při pohybu s hodinkami. Rezerva chodu je při úplném natažení cca 36 až 46 hodin. Automatické hodinky jsou přesnější než hodinky s natahovacím strojkem.
  • Natahovací strojky – nemají žádnou baterii, energii hodinkám dodává natahování. V případě mechanicky natahovaných hodinek je třeba udělat natažení ručně pomocí korunky.

Jak vidíte, možností pohonu hodinek je několik. Není to nejpodstatnější faktor při výběru hodinek, ale když si už kupujete dražší hodinky, vyplatí se být informován. Čím levnější hodinky si kupujete, tím větší pravděpodobnost, že strojek bude quartzový.


Mám rád ženskou krásu, rafinovanost, svéráznost. K ženám neodmyslitelně patří i móda. A nejen proto jsem založil web HerStyle. Chci podporovat jedinečné vyjádření módy každé ženy. Vždy uvítám i vaši kritiku a nápady na zlepšení.

Co si myslíte vy? Dejte nám vědět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *