Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava
Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava

Čelenka – vlasový doplněk, který musíte rozhodně zkusit!

Čelenka je úžasný módní doplněk, který osvěží váš outfit, dá se nosit za každé příležitosti. Za pár korun si vytvoříte skvělý styling, bez náročné úpravy a dodá každému modelu ten správný šmrnc. Pokud chcete něčím zaujmout, vytvořit z vlasů něco originálního, neváhejte a ozdobte účes zajímavou čelenkou. Tento doplněk se hodí i pro sport i pro volné dny, kdy se zrovna nechcete zabývat časově náročnou úpravou vlasů.

Postačí vám jednoduše čelenka, která vaše vlasy zkrotí a udělá náležitou tečku v jejich úpravě.

Čelenka – kde se vzala?

Čelenka je součástí oděvů, je velmi oblíbeným módním doplňkem, který se nosí snad už odpradávna. Její historie sahá velmi do dávné minulosti. Dříve i dnes se používá jako ozdoba. Nejvíce je známa díky indiánským kmenům, které čelenku používaly, jako doplněk k barevným krojům a byla součástí oděvů. Popularita samotných čelenek vzrostla v době 50. a 60. let 20. století za stylu retro. Dnes se opět navrátily mezi hlavní módní doplňky a jsou velmi oblíbené. Nosí se na čele nebo kolem hlavy, zachytí a upraví vlasy, bez zbytečné námahy. Existuje mnoho druhů čelenek, po látkové, šátkové, plastové nebo ručně vyšívané, až po kovové s kamínky ozdobené. Čelenky jsou v dnešní době velmi atraktivní, protože je jejich podoba různorodá a umožňuje nepřeberné možnosti k vytvoření požadovaného účesu nebo i sladění jakéhokoliv outfitu, tím patří mezi nejoblíbenější módní doplňky.

Vintage čelenka

Vintage čelenka z korálků a flitrů se zavázáním vzadu, zdroj: www.weddingsbylilly.com

Čelenky můžeme objevit v galanterii, koupit si je v obchodě s oděvy nebo si ji můžeme v klidu domova vybrat a objednat přes internet. K vidění jsou nepřeberné varianty od jednoduchých pružných barevných pásků, přes extra široké pruhy nad čelem (sportovní nebo podoba čelenek jako v šedesátých letech), až po šátky a pružné copánky přes čelo ve stylu hippie. Tento úžasný doplněk užijete prostě kdykoliv a kdekoliv – doma, při sportu, v práci i ve škole i na společenských událostech.

Historická čelenka

Historická čelenka, zdroj: harlotsalon.com

Látková čelenka s obroučkem

Látková čelenka s obroučkem, zdroj: pinterest.com

Čelenky a jejich historie

Jak už jsem se zmínila, čelenka sahá do velmi dávné minulosti. Pojďme se něco nového o tomto praktickém doplňku dozvědět. Čelenka byla oblíbená nejen v pravěku, ale i v období antiky, kdy byla doplněná síťkou a krotila ženám zvlněné kadeře. Nebo měla podobu zvanou fillet“ (kovový obrouček), který přidržoval vlasy na temeni hlavy. Později se a objevila i v renesanci, ale už byla v podstatně drobnější, ale i více okázalejší. Vzpomeňte si na obraz Dámy s hranostajem od malíře Leonarda da Vinci, je tam zobrazena žena, která má přes čelo jen tenkou pásku, celý obraz působí nesmírně něžně a vyváženě.

Čelenky se nejvíce nosily v dobách, kdy byla na špici módy přirozená krása – v antice, renesanci. Zajímavé je, že v období honosného baroka a rokoka se na ně, díky bizardním parukám a obrovským účesům, náhle zapomnělo. Po Francouzské revoluci se čelenky opět vrátily v období empíru, kde byly součástí jednoduchého ženského oděvu. Nastaly časy biedermeieru, druhého rokoka a secese, kdy se na nějaký čas od čelenek opustilo, ty se nakonec vrátily  až později. Ve dvacátém století se čelenkami zdobily účesy od let padesátých, až dá se říct po současnou dobu, která meze v nošení neklade. Pojďte se s možnostmi jak nosit čelenku inspirovat i vy!

Originální čelenka na ples

Originální čelenka na ples, zdroj: www.weddingsbylilly.com

Typy čelenek a jak je nosit

Typ číslo 1. Čelenka jako zářící šperk

Čelenky nabízejí různé varianty v nošení, ale pokud chcete zapůsobit, vsaďte na kovové čelenky poseté kamínky, se kterými ve vlasech zajisté okouzlíte. Tato podoba čelenek patří mezi největší hit ve zdobení účesů a na slavnostních událostech jako jsou plesy, svatby jsou skutečně nepostradatelné. Jsou prostě nádherné! Pokud ještě žádnou „kamínkovou“ variantu čelenek nevlastníte, podívejte se do ulic, zaručeně nějakou skvostnou objevíte a zazáříte.

dvojitá čelenka s kamínky

Něžná dvojitá čelenka s kamínky, zdroj: www.etsy.com

Jednoduchá čelenka s kamínky na zavázání

Jednoduchá čelenka s kamínky na zavázání, zdroj: www.etsy.com

Květinová čelenka s kamínky

Květinová čelenka s kamínky, zdroj: www.800580.com

Stříbrná čelenka doplněna perličkami a květinami

Stříbrná čelenka doplněna perličkami a květinami,zdroj: www.etsy.com

Pružná čelenka s kamínky

Pružná čelenka posetá kamínky, zdroj: roccodonnamagazine.com

Svatební čelenka pod závojem

Svatební čelenka pod závojem, zdroj: www.etsy.com

Svatební čelenka s kamínky ve tvaru malých listečků

Svatební čelenka s kamínky ve tvaru malých listečků, zdroj: www.bhldn.com

Typ číslo 2. Moderní čelenky (umělé nebo pružné)

Tato varianta čelenek je nejvíce nošená. Proč? Protože patří mezi nejpohodlnější vlasové ozdoby, stačí si jí vzít, upravit vlasy během vteřiny a už můžete vyrazit do školy nebo do práce, zasportovat si, na nákupy, prostě kamkoliv. Je to doplněk, který je stylový a udrží vaše vlasy upravené. Najdete ji v galanterii, v obchodě s oděvy, snad i v drogérii.

Černá čelenka s mašlí

Černá čelenka s mašlí, zdroj: http://allbesthairstyles.com

Čelenka s velkou červenou květinou

Čelenka s velkou červenou květinou, zdroj: http://allbesthairstyles.com

Hippie copánková čelenka s květinou

Hippie copánková čelenka s květinou, zdroj: www.hairpediaclub.com

Černá lesklá čelenka

Černá lesklá čelenka, zdroj: http://designer-hair-headbands.com

Moderní čelenka

Moderní bílá čelenka, zdroj: http://glamradar.com

Čelenka z kůže dámská

Čelenka z kůže ve tvaru copánku, zdroj: magicroseicecream.blogspot.com

Sportovní výrazná čelenka

Sportovní výrazná čelenka, zdroj: http://www.lyst.com

Typ číslo 3. Čelenky jako elegantní stužky nebo barevné šátky

Tento typ čelenek byl oblíben už dříve a udržel se až po současnou dobu. Každá z nás má doma nějakou tu stužku ke ozdobení, ale co si jí uvázat okolo hlavy, ozdobit své rozpuštěné vlasy nebo culík právě barevnou  třeba i saténovou stužkou? Že jste to ještě nezkoušely? Dlouho neváhejte a zkuste sladit stužku třeba s náušnicemi nebo tričkem či halenkou a ze všedního outfitu uděláte naprosto neobyčejný!

Sametová červená stuha ve vlasech jako čelenka

Sametová červená stuha ve vlasech jako čelenka, zdroj: http://static.becomegorgeous.com

Květinový šátek jako látková čelenka

Květinový šátek jako látková čelenka, zdroj: www.etsy.com

Barevný šátek jako čelenka

Barevný šátek jako čelenka, zdroj: allforfashiondesign.com

Zelená stuha ve vlasech

Zelená stuha ve vlasech, zdroj: www.onewed.com

Žlutá výrazná stužka s mašlí

Žlutá výrazná stužka s mašlí, zdroj: www.pinterest.com

Šátek ve vlasech jako čelenka

Šátek ve vlasech jako čelenka, zdroj: www.modcloth.com

Lesklá provázaná čelenka

Lesklá provázaná čelenka, zdroj: www.etsy.com


Každého z nás obklopuje móda, aniž bychom si to někdy uvědomovali, necháváme se ovlivňovat jejím různorodým stylem, vytváříme jí nebo se jí inspirujeme. To z nás dělá jedinečné bytosti. S nadšením se zajímám o módní svět, design a grafiku a textilní technologii. Také kreativní tvorba, navrhování a umění naplňují můj život. I díky těmto zájmům jsem se dostala k psaní článků o módě, které si na webu HerStyle můžete přečíst.

Co si myslíte vy? Dejte nám vědět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *