Stále moderní a trendy, to je culík. Oblíbený typ účesu každé ženy, dnes už patří mezi samozřejmost, ale dřív tomu tak nebylo. Ze svých vlasů zhotovíte tento jednoduchý účes během chviličky a díky jednoduchým trikům můžete svůj culík obohatit, aby byl ještě zajímavějším.
Když jsem přemýšlela, který účes se nosí od pradávna, chvíli jsem váhala, a přitom jsem si svázala své dlouhé vlasy do culíku a hnedka mě napadl článek o nestárnoucí klasice v účesech snad každé ženy – culíky
Culík je nesmrtelným fenoménem, je a bude stále moderní. Proč? Znáte snad jiný účes, který vypadá stále dobře, ať už máte dlouhé nebo krátké vlasy, kudrnaté nebo rovné, nebo se zrovna vracíte z fitness nebo z dlouhé únavné cesty a chcete vypadat stále žensky a svá? Culík je šik, a proto se nechejte inspirovat i jeho zajímavou historií. Poradím vám i pár typů jak takový obyčejný culík moderně zlepšit, abyste jednoduše okouzlila okolí.
Historie culíku
První zmínka o culíku začíná již ve starověkém Řecku 1600 let př. n. l., i když nelze popřít, že se mohl culík objevit i u pravěkých žen, avšak ze starověku se dochovaly dobové fresky, které dokazují, že účes – culík byl velmi oblíben především u egyptských tanečnic a římských dívek. Kolem 6. století nosili Mayští muži ze svých vlasů široký culík nebo několik tenkých. Jejich ženy se naopak rády zdobily spíš zaplétanými copy. Tehdy rozpuštěné vlasy měli pouze otroci. V tehdejších dobách byl účes – culík symbol něčeho nadřazeného, proto ve starověké Číně okolo poloviny 17. století nakázal panovník říše, že všichni muži, a to bez výjimky, musí své dlouhé černé vlasy oholit pro důkaz podřízenosti, a pokud tomu tak nebylo, byli odsouzeni k smrti. Tato účesová nadřazenost se vlekla velmi dlouho i členové britské armády v 18. století raději nosili na hlavách velké paruky, aby své dlouhé vlasy skryli a zároveň uchránili. Useknout culík šavlí byla totiž tehdy velmi oblíbená msta.
Ale vraťme se zpátky k ženským culíkům. V roce 1812 byl culík stále důležitý typ účesu a to i díky pohádce od bratrů Grimmů, kteří napsali pohádku o Rapunzen. Příběh vypráví o mladé dívence, která byla uvězněna ve vysoké věži, kde ji tajně chodíval navštěvovat mladý princ. Do věže vyšplhával po jejich dlouhých vlasech v culíku a i to tehdy ve světě zvýšilo popularitu tohoto jednoduché účesu. V roce 1951 se začal culík v angličtině používat jako „ponytail“. Později kolem roku 1959 vznikla na světě první panenka Barbie a prezentovala se s dlouhými vlasy v culíku s natočenými loknami. Proto se i v tomto smyslu začal používat výraz „Ponytail Barbie“. Dnes účes – culík nosí úplně všichni, jak ženy, tak i muži. I samotný návrhář Karl Lagerfeld tvrdí, že dobře vypadat trvá pouhých pět sekund – tedy přesně tak dlouho než si uvážete culík, a musíme s ním naprosto souhlasit.
Tipy pro moderní culíky
V tipech najdete pár nápadů a inspirace, jak oživit ledabylý culík, aby byl opět moderní a zaujal. Někdy postačí správná sponka, která culík rozzáří nebo stužka propletená ve vlasech, někdy hladký styl nebo naopak nechat vlasy divoké a vlnité. Stačí jen na vás, pro co se rozhodnete.
Typ číslo 1. – klasický culík
Jak vytvořit culík je jednoduché, vezmete si všechny vlasy a stáhnete je do gumičky. Pro zajímavý vzhled postačí vlasy natupírovat, zafixovat sprejem nebo použít trochu tužidla -vlasy tak získají na větším objemu a účes bude vypadat fantasticky. Moderní je také rozcuch – ledabyle neučesané a neupravené vlasy stažené v culíku, pak už jen postačí vyjít bez problému do ulic. Takový styl culík je sportovní a šik. Opakem je uhlazený styl, ten vytvoříte za pomoci žehličky na vlasy pro narovnání.
Typ číslo 2. – propletený culík
Krásně a žensky vypadá culík propletený. Pokud máte dlouhé vlasy vezměte pár pramínku a zapleťte je do copu. Poté jej stáhněte s ostatními vlasy na temeně hlavy do culíku. Vyzkoušejte i jiné druhy copánků, třeba francouzský nebo vlasy zamotejte jen ze dvou pramínků. U propletených účesů – culíků se meze nekladou. U nich záleží jen na vaší délce vlasů, která vám buď umožní nebo ne, vytvořit velmi kreativní účesy. Dejte taky na vlastní styl a rozhodněte se, co chcete z culíku vytvořit, jestli něco ležérního nebo spíš extravagantního. Ale bezpochyby tímto účesem zapůsobíte!
Typ číslo 3. – vlnité culíky
Něžně okouzlíte v culíku s lokýnkami nebo ve vlnitých vlasech stažených do culíku. Takový vlnitý culíček je velmi moderní a můžete jej vytvořit nejen na okázalé akce jako jsou plesy, ale i ve všední dny, kdy z vás udělá takový to tip účesu křehce vypadající vílu.
Typ číslo 4. – stužky a sponky v culíku
Pro rozzáření a oživení běžného a jednoduchého culíku použijte do vlasů sponky, stužky, čelenky, květy, … A pokud si myslíte, že sponkám a čelenkám už dávno odzvonilo, mýlíte se, ani nevíte jak hravým módním doplňkem jsou právě takové neobyčejné spony a barevné pinetky! Ponechejte doma velké náušnice a místo nich zapleťte do vlasů barevnou stužku nebo dejte přednost sponě s blyštivými kamínky, uvidíte, a přesvědčíte se sama, jak takový účes bude obdivovat vaše okolí.