Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava
Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava

„Z nouze ctnost a móda“ – speciální prohlídka na zámku Trója Praha

1951

Pokud nemáte na dnešní květnovou neděli ještě žádné plány, vypravte se do Prahy do krásného Trojského zámku. Zde se od čtyř hodin uskuteční výstava ze sbírek Muzea hlavního města Prahy se speciální prohlídkou s názvem „Z nouze ctnost a móda“.

Představí se spojení módy a šperku. Uvidíte litinové předměty, které spojily „svůj život“ s hlavním městem, ale pocházejí z českých sléváren v  Hořovicích (Komárově), Novém Jáchymově, Plasích a z hořovické slévárny bratří Čermáků. Mimo to se vrátíte v čase a spatříte, co se kdysi nosilo, a které šperky byly v 19. století neodmyslitelnou součástí ženské róby.

Empírové šperky

Empírové šperky, zdroj: world4.eu/fashion-history-france

Většina expozice je věnována 19. století, kdy se litina stala z počátku nouzovým, ale posléze velmi oblíbeným materiálem. Na speciální prohlídce v zámku Trója v Praze uvidíte překrásné filigránsky jemné šperky, které vás uchvátí, medaile, kalamáře a svícny podle empírové módy, žánrové figurky zvířat a mnohé další předměty představují, jak umělecká litina pronikla do mnohých oblastí života našich předků.

Trojský zámek

Jeden z nejkrásnějších barokních zámků ze 17. století v Čechách se nachází v rezidenční části Prahy – v Tróji. Hlavní sál zámku vás zaujme rozsáhlou freskovou výzdobou na téma vítězství Habsburků nad Turky u Vídně a vede z něj velkolepé dvojramenné schodiště vyzdobené sochami na rozsáhlém a pěkně udržovaném francouzském parku s terakotovými vázami.

Zámek Trója v Praze

Zámek Trója v Praze, zdroj: www.vyletnik.cz

Park je v návštěvních hodinách zámku volně přístupný a nabízí pěkné pohledy nejen na krásný zámek, ale i na okolní vinici s kapličkou sv. Kláry a nedalekou Botanickou zahradu. Uprostřed parku je hezká kašna s vodotryskem a na jeho okraji je ukryto zahradní bludiště.

Mimo této akce v zámku Trója můžete navštívit i pražskou zoologickou zahradu, prohlédnout si květiny v botanické zahradě a tropický skleník s motýli ve Fata Morgana, které se nacházejí nedaleko zámku.

Termíny akce:

24. května od 16:00 – 18:00

28. června od 16:00 – 18:00 Lektorská prohlídka zámku Trója

Místo: 

U trojského zámku 4/1, Praha 7

Autor:

Každého z nás obklopuje móda, aniž bychom si to někdy uvědomovali, necháváme se ovlivňovat jejím různorodým stylem, vytváříme jí nebo se jí inspirujeme. To z nás dělá jedinečné bytosti. S nadšením se zajímám o módní svět, design a grafiku a textilní technologii. Také kreativní tvorba, navrhování a umění naplňují můj život. I díky těmto zájmům jsem se dostala k psaní článků o módě, které si na webu HerStyle můžete přečíst.

Co si myslíte vy? Dejte nám vědět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *