Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava
Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava

Jan Saudek – jeho tvorba a šperky LIGLASS

Český fotografa a malíř Jan Saudek je známý díky své extravagantní umělecké tvorbě. Není snad člověka, který by alespoň jedinkrát neviděl Saudkovy fotografie nebo jeho obrazy. To, že se prolíná umění s módním světem, je již známo. Vzájemná inspirace se propojuje a vytváří nové a nové věci, jak k nošení, tak i k zútulnění interiéru uměleckou tvorbou. Jan Saudek, je fenomén a nespí na vavřínech a stále s nadšením tvoří. A mimo svých obrazů a fotografií začal navrhovat i tradiční české skleněné šperky pod značkou LIGLASS.

Šperky LIGLASS

Koncem září 2014 v Praze Jan slavnostně představil exkluzivní kolekci skleněných šperků, kterou navrhl pro tradiční českou značku LIGLASS. V limitované edici úchvatných šperků s názvem „LIGLASS by Jan Saudek“ se odráží všechny jeho vzpomínky na dětství, ale také charakteristická saudkovská extravagance. Náhrdelníky, náušnice i náramky lze koupit ve vybraných obchodech a nebo na e-shopu společnosti LIGLASS.

Kolekci „LIGLASS by Jan Saudek“ tvoří celkem 12 šperků, se vyznačujícím barevností, jemností a osobitým šarmem, který umělec do šperků vložil. Sám říká o navržených špercích, že převážnou část inspirace čerpal ze svého z dětství, kdy jsme si jako malí kluci hráli s kuličkami a duhovkami, které jako malí cvrnkali do důlků. Kdo měl totiž duhovku, byl král.

Přívěsek s krásnými srdíčky

Přívěsek s krásnými srdíčky, zdroj: www.liglass.cz

A samozřejmě ženy, jejich krása a osobitost nemůže být zapomenuta a nepromítnout se do jedinečných šperků. Také každého velmi zajímá, proč se umělec rozhodl navrhnout právě kolekci šperků pro značku LIGLASS. Jan tvrdí: „Chci ukázat, že sklo je pro šperk úžasným materiálem a také podpořit tradiční české řemeslo jako je sklářství a navrátit tak skleněným šperkům věhlas a oblibu u českých žen.“

Krásný skleněný přívěsek LIGLASS - Jan Saudek

Krásný skleněný přívěsek LIGLASS – Jan Saudek, zdroj: www.liglass.cz

šperky liglass saudek

Barevné šperky pro každý den LIGLASS, zdroj: www.liglass.cz

 

Jan Saudek a jeho tvorba

Jan se narodil 13. května 1935 v Praze jako mladší dvojče Karla, dnešního známého kreslíře. Do svých 15 let navštěvoval základní školu ve svém rodném městě Praze. Doba, do které se umělec narodil, nebyla zrovna jednoduchá. Jeho otce Němci odvedli do koncentračního tábora v Terezíně, kde zemřelo jeho dalších 6 bratrů. Právě kvůli svému židovskému původu se do koncentračního tábora dostali na území Polska i Jan s bratrem Karlem. Štěstí v neštěstí měl Jan, když ho přesunuli do Osvětimi, do speciálního koncentračního tábora jen pro samá dvojčata. Na toto období má až děsivé vzpomínky, které se odráží i v jeho tvorbě. Po konci války se bratři Saudkovi dostali zdrávi z koncentračního tábora ven.

Umělec Jan Saudek

Umělec Jan Saudek, zdroj: www.facebook.com/pages/Jan-Saudek/569439276417753

Poválečná léta Jana přivedla k poválečnému umění. Okolo roku 1950 dostal svůj první fotoaparát a začal okamžitě se zaujetím pracovat. Ve fotografické tvorbě se zaměřoval na aranžování a koloruje jedny ze svých prvotních fotografií. Prosadit se v umění je těžký oříšek a i Jan si prošel kritikou a znechucených pohledů i názorů od svých nejbližších. Vyjádření ostatních nad jeho tvorbou mu utkvělo natolik v hlavě, že nakonec přestal s focením. Avšak po několika letech se k němu opět vrátil a uvědomil si již z odstupem let a z naprosto jiného úhlu pohledu, že vyhotovené fotografie jsou krásné a emočně z nich jde cítit mládí.

Fotografická tvorba Jana Saudka

Fotografická tvorba Jana Saudka, zdroj: www.facebook.com/pages/Jan-Saudek/569439276417753

Jan se během roku 1959 oženil s mladou dívkou Marií, se kterou měl dva syny Samuela a Davida. Okolo let šedesátých se pro něj stal velkou inspirací katalog z výstavy „Family of Man“, okouzlen, se rozhodl, že vytvoří něco podobného. Později hodně cestuje po celém světě. Místa, která navštívil, jdou spatřit i v jeho tvorbě.

Umělecká fotografie - Jan Saudek

Umělecká fotografie – Jan Saudek, zdroj: www.facebook.com/pages/Jan-Saudek/569439276417753

Píše, maluje, fotografuje a stále se setkává s odvrácenými tvářemi a opačnými názory ke své tvorbě. Avšak později si uvědomí, že většina umělců bývají málokdy pochopeni. Smířil se s tím. Avšak velkým zlomem se pro něj stal 80. léta, kdy dostal Jan legitimaci Fondu československých výtvarných umělců. A právě od této době je konečně, dá se říct – „na svobodě“.

Tvorba Jana Saudka

Tvorba Jana Saudka, zdroj: www.facebook.com/pages/Jan-Saudek/569439276417753

Největší poctou v životě se však Janu dostalo, když byl vybrán filmovou společností Febio pro projekt GEN (100 Čechů dneška). O několik málo let později vystavuje své fotografie, z výstavy byl získán výtěžek až 7 milionů 200 tisíc korun. Tuto obrovskou částku dál Jan na dobročinné účely. V roce 2005 vydána výpravná kniha Saudkových obrázků v nakladatelství Slovart. A přestože už umělec nechtěl ve svých sedmdesátých letech v Čechách vystavovat, nakonec se v domě U bílého jednorožce na Staroměstském náměstí uspořádala přehlídka jeho tvorby s názvem „The Best of Jan Saudek“.

Barevné skleněné přívěsky z kolekce od značky LIGLASS

Barevné skleněné přívěsky z kolekce od značky LIGLASS, zdroj: www.liglass.cz

Pokud se i vám zalíbila tvorba českého mistra, pořiďte si nějaký jeho obrázek do svého bytečku nebo se ozdobte zářivými šperky. Všední den se stane neobyčejným!


Každého z nás obklopuje móda, aniž bychom si to někdy uvědomovali, necháváme se ovlivňovat jejím různorodým stylem, vytváříme jí nebo se jí inspirujeme. To z nás dělá jedinečné bytosti. S nadšením se zajímám o módní svět, design a grafiku a textilní technologii. Také kreativní tvorba, navrhování a umění naplňují můj život. I díky těmto zájmům jsem se dostala k psaní článků o módě, které si na webu HerStyle můžete přečíst.

Co si myslíte vy? Dejte nám vědět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *