Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava
Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava

Historie kávy – Za skvělou kávou #1

925

Pijete kávu denně a už si bez ní život ani neumíte představit? Nebýt jedného objevu, nemuselo byt tak být. Víte vůbec odkud káva pochází a jak se k nám dostala? Přečtěte si tenhle článek a při příštím šálku kávy se přeneste do dob minulých. Příběh historie kávy pokračuje…

Historie kávy se začala psát na Blízkém Východě. O jejím objevení vypráví legenda o arabském pastýři koz. Ten své stádo vyháněl každý den na pastvu. A všiml si, že když pase nedaleko keřů s červenými plody, tak jsou jeho kozy divočejší a méně unavené než jindy.

Toto zjištění pak při jedné příležitosti povyprávěl opatovi z nedalekého kláštera, který dal plody sesbírat. Jejich žvýkáním se skutečně dostavil podobný účinek. A aby opat nemusel žvýkat ne úplně příjemné bobule, zkusil je upražit v ohni, rozdrtit a uvařit z nich nápoj. Chuť takto připraveného nápoje byla mnohem lahodnější a přitom účinek zůstal zachován. Ten pak spolu s mnichy užívali mezi motlitbami, které najednou mohli vykonávat dlouho do noci, aniž by je zmáhala únava. To bylo někdy kolem 9. století n.l.

Ve 14. století se káva rozšiřuje po arabském světě, co dokládají její první písemné zmínky. Odtud pochází i její název – z arabského slova „kahve“, což značí „omamný nápoj“. A jelikož byli Arabi obchodníci, rozšíření kávy do celého světa nenechalo na sebe dlouho čekat. Centrem obchodu s kávou se stalo jemenské přístavní město Mocha (psáno též Mokka) ležící na břehu Rudého moře. Název se pak stal pojmenováním arabské kávy. Vývoz kávovníku byl ale přísně zakázán. Začátkem 17. století se ale jednomu holandskému obchodníkovi podařilo ze země propašovat pár sazenic, které dovezl do Indonésie a začal je tam pěstovat. Neuběhlo mnoho času a i další koloniální mocnosti začali kávovníky pěstovat. V dnešní době se dopěstuje v 50 krajinách světa, mezi 23. severní a 25. južní rovnoběžkou. Byznys s kávou je obživou pro přibližně 100 mil. obyvatel Země.

V dnešní době je kavárenská kultura běžná na celém světě. Kavárny najdeme v každém městě, pražírny kávy zas v každém větším městě.

historie kávy

Kávu si můžete vychutnat doma nebo i v práci. Chutná káva pro hotely, pro firmy nebo domácnosti se dá sehnat v pražírnách, nebo specializovaných obchodech. Doporučuje se čerstvě praženou kávu spotřebovat do měsíce od jejího pražení.

Jste i vy fanouškem kávy a dopřáváte si jí denně? Jaká je vaše oblíbená?


Co si myslíte vy? Dejte nám vědět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *