Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava
Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava

Blanka Matragi – úspěšná módní návrhářka

Módní návrhářka Blanka Matragi je fenomén v módním světě. Není snad člověka, kdo by o této nadané a velmi známé návrhářce alespoň jedenkrát neslyšel. Blanka Matragi je úspěšná díky svým perským šatům pro královské rodiny, ale i jako umělkyně v oblasti skla a designu. Pokud byste chtěli o jejím životě vědět víc, nabízí se její autobiografie a nebo navštivte její zajímavou výstavu v Praze.

Pojďme se s její tvorbou a životem trochu seznámit.

Blanka Matragi a její kroky k umění

Módní návrhářka Blanka Matragi se narodila 20. února 1953 ve Světlé nad Sázavou. Její rodina byla umělecky zaměřena, její tatínek byl brusič skla a tak se i Blanka vydala po šlépějích svého otce. Studovala tři roky na střední odborné škole sklářské a poté pokračovala na střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě. Později dala na radu od profesora Stanislava Libenského a podala si přihlášku do ateliéru oděvního výtvarnictví Zdeňky Bauerové na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde se jí podařilo uspět a dostala se na VŠUP.

šaty Blanka Matragi

Jedinečné šaty od Blanky Matragi, zdroj: www.facebook.com/BLANKA.MATRAGI.official

šaty s námětem Op-Art Matragi

Skvostné šaty s námětem Op- Artu, zdroj: www.facebook.com/BLANKA.MATRAGI.official

Blanka Matragi se jako studentka účastnila různých výtvarných a návrhářských soutěží, v roce 1976 vyhrála v soutěži Mladý oděvní tvůrce v Liberci,zde prezentovala svojí kolekci pro Jitex Písek. Jako výhru si návrhářka tehdy zvolila realizaci štítků se svým logem, které vzniklo jako její semestrální práce. Zajímavostí je, že kdysi navržené logo používá návrhářka dodnes.

Návrhářka Blanka Matragi

Návrhářka Blanka Matragi při tvoření, zdroj: www.facebook.com/BLANKA.MATRAGI.official

svatební šaty Blanka Matragi

Navržené svatební šaty od Blanky Matragi, zdroj: www.facebook.com/BLANKA.MATRAGI.official

Během studia spolupracovala s oděvními společnostmi a i obchodními domy, dík tomu se její jméno stalo známější a objevovalo se i v mediích (Mladý svět, rozhlasové Studio mladých). Velmi brzy navrhuje a tvoří nejen kostýmy na zakázku pro známé osobnosti, ale i pro filmovou produkci. V tomto čase se seznámí i se studentem ČVUT, Libanoncem Makramem Matragi. V roce 1979, po dvou letech známosti se berou. V roce 1980 Blanka Matragi odpromovala, získala titul akademická malířka a odjíždí spolu s manželem do Libanonu.

společenské šaty blanka matragi

Pečlivě navržené šaty v barvě slunce, zdroj: www.facebook.com/BLANKA.MATRAGI.official

V Libanonu Blanka Matragi nakonec zůstává nastálo, kvůli problému s vízem, které nebylo možné získat na zpáteční cestu do Čech. I když se objeví problémy a i občanská válka, Blanka se věnuje tomu, co jí naplňuje a dál tvoří. Ze začátku podniká pod rodinou firmou Mekkawi a později už sama, pod svojí značkou.

Luxusní dámské šaty Blanka Matragi

Luxusní dámské šaty od návrhářky Blanky Matragi, zdroj: www.facebook.com/BLANKA.MATRAGI.official

Blanka Matragi v roce 1982 otevírá za velkého ohlasu svůj první salon Blanka Matragi Haute Counture. Její pečlivě odváděná práce, originalita i špetka štěstí zajišťují stálý zájem o její tvorbu, a zajišťuje jí nové zákaznice ve vysokém společenském kruhu. Díky bohatým klientům se dostává návrhářka i do královských paláců v Perském zálivu, kde je o její šaty velký zájem. Unikátní šaty pro královské rodiny navrhuje a tvoří Blanka dodnes. V roce 1987 se jí naskytla příležitost a navrhla uniformy i pro policejní a vojenské složky Abú Dhabí.

Duhové šaty blanka matragi

Duhové šaty Blanka Matragi, zdroj: www.facebook.com/BLANKA.MATRAGI.official

Od roku 1997 se Blanka Matragi pravidelně a ráda vrací do České republiky. Zde má i svůj vlastní butik nedaleko Staroměstského náměstí a prezentuje tu svou tvorbu Haute Couture. K velké oslavě 15. a 20. výročí její tvorby se uskutečnily dvě módní přehlídky na Žofíně. Její módní přehlídky se pyšní naprosto okouzlující produkcí na světové úrovni s unikátními a přepychovými modely.

dámské šaty od Matragi

Úžasné dámské šaty od Matragi, zdroj: www.facebook.com/BLANKA.MATRAGI.official

Oslavy 25. výročí zahrnovaly nejen přehlídky, ale za shlédnutí stála i retrospektivní výstava návrhářčiny tvorby i její první autobiografie s názvem „Blanka Matragi“. Blanka Matragi není pouze návrhářka, je to osobitý umělecký tvůrce, který se zajímá o umění , sklo i design a stále se posunuje dál.

Svatební šaty blanka matragi

Svatební šaty Blanka Matragi, zdroj: www.facebook.com/BLANKA.MATRAGI.official

V roce 2010 pro oslovené firmy vytvořila např. kolekci pěti koupelnových předložek pro společnost GRUND, porcelánový servis „Butterfly“ pro firmu Thun a kolekce šperků „Klávesy“ a „Octopus“ pro D.I.C.

Kolekce Op-Art od Blanky Matragi

Kolekce Op-Art od Blanky Matragi, zdroj: www.facebook.com/BLANKA.MATRAGI.official

Rok 2011 byl pro Blanku Matragi velmi náročný. V říjnu prezentovala svou novou kolekci Haute Couture, při které se nechávala inspirovat vesmírnou a futuristickou tvorbou od umělce Františka Kupky. Také otevřela retrospektivní výstavu své tvorby pod názvem „Timeless“. A vydala další knížku své autobiografie s titulem „Jedu dál“.

šátky Blanka Matragi

Barevná kolekce i se šátky od návrhářky Blanka Matragi, zdroj: www.facebook.com/BLANKA.MATRAGI.official

Po uvedení nové kolekce Ready-to -Wear, která ukazuje třicetileté zkušenosti s tvorbou vysoké krejčoviny, s nadšením překvapila plno lidí. Tato jedinečná kolekce oslovila mnoho zákaznic, hlavně svojí uceleností a praktičností, ale i originalitou.

Návrhářka Blanka Matrgi se zúčastnila sympozia SMALT ART VÍTKOVICE, kde vytvořila trojrozměrné smaltované sochy. Později oslnila skleněnými šaty na Mezinárodním sklářském sympoziu v Novém Boru.

Dámské šaty styl Orientu

Dámské šaty ve stylu Orientu, zdroj: www.facebook.com/BLANKA.MATRAGI.official

Návrhářka Blanka Matragi se stále věnuje s plným nasazením návrhářské a umělecké tvorbě. Pro další roky chystá představení nové kosmetické řady, také otevření dalšího nového oděvního butiku a mnohé jiného, ale to už se nechejme překvapit!

Dámské večírkové šaty

Dámské večírkové šaty, zdroj: www.facebook.com/BLANKA.MATRAGI.official

Pokud vás návrhářka Blanka Matragi zaujala neváhejte si pořídit z její tvorby alespoň ten luxusní šátek nebo navštívit její výstavu, či si přečíst jedním hltem autobiografii o jejím životě a cestě za uměleckým návrhářstvím.

· ·

Každého z nás obklopuje móda, aniž bychom si to někdy uvědomovali, necháváme se ovlivňovat jejím různorodým stylem, vytváříme jí nebo se jí inspirujeme. To z nás dělá jedinečné bytosti. S nadšením se zajímám o módní svět, design a grafiku a textilní technologii. Také kreativní tvorba, navrhování a umění naplňují můj život. I díky těmto zájmům jsem se dostala k psaní článků o módě, které si na webu HerStyle můžete přečíst.

Co si myslíte vy? Dejte nám vědět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *