Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava
Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava

Bruslete ve stylovém outfitu

Mrazivé období zahalí krajinu do sněhové přikrývky a jezera, rybníky se promění v ledová zrcadla, která odráží krásu zimní scenérii. Takové počasí nás přemlouvá užít si naplno zimy. Obyčejná procházka v přírodě, nás okouzlí už jen tím, že zachumelené stromy i cesta, po které běžně chodíme, se najednou promění v zajímavá pohádková místa a zamrzlý rybník nedaleko v ledové kluziště, které vás zláká k bruslení. Pojďme nazout lední brusle a projet se historii, a zároveň se podívat na inspirativní typy, které nám prozradí, co si k bruslím obléknout.

Radost z bruslení

Každý z nás už alespoň jednou v životě stál na bruslích a projel se po zledovatělé ploše rybníka nebo na zimním stadionu. A kdo to ještě nezkusil, dlouho neváhejte! Vánoční svátky a s ním spojené volno naplňte novými zážitky, třeba i o ten, že se ještě letos naučíte bruslit nebo opět oprášíte své staré brusle ve sklepě a zakusíte ten skvělý pocit při bruslení. Velkou zábavu si užijete nejen s přáteli, ale i s vaší milou polovičkou.

Zimní krajina

Zimní krajina, zdroj: www.wallpapermania.eu

Historie bruslí

Za poznáním nejstarších dějin bruslení bychom museli podniknout dobrodružnou cestu do daleké historie na výzvědy k našim předkům. Museli bychom se vypravit do severních zemí, kde před mnoha a mnoha lety žili kmeny Laponců. Laponsko bylo pokryto ledem a lidská vynalézavost nedala dlouho na sebe čekat. Vynalezly se vhodné pomůcky pro snadnější a rychlejší pohyb zdejších obyvatel po zledovatělé oblasti.

Historický obrázek bruslařky

Historický obrázek bruslařky, zdroj: upload.wikimedia.org

Pokračujeme-li v cestě za historií bruslení, dostáváme se i k bruslařskému umění v krajích anglických močálů, na kterých se kdysi vybudoval dnešní Londýn. Okolo Curyšského jezera se nalezly archeologické nálezy poskytující řadu dokladů o ledních bruslích. A nejen na těchto ostrovech, ale i ve Skandinávii, Holandsku, v Rusku a dalších zemích.  V období mladší doby kamenné si lidi usnadnili putování do vzdálených míst i za potravou díky vynalézavosti, pod kterou vznikly nejen první brusle ale i lyže a sáňky.

Bruslařka ze zimních olympijských her z roku 1936

Bruslařka ze zimních olympijských her z roku 1936, zdroj: southernbeautyblog.com

Lední brusle

Lední brusle, zdroj: m-cookie.deviantart.com/art/Ice-skating-shoes-165291203

Zajímá vás, jak takové pravěké brusle vypadaly? Sibiřští obyvatelé prý používali ke klouzání po ledě upravené mroží kly, Číňané zase upravovali bambusové pruty, ale nejčastěji se k výrobě bruslí používaly zvířecí kosti, kterých bylo dostatek. Kosti se jen trochu upravily, obrousily se, provrtaly se otvory na provléknutí kožených řemínků k upevnění. Později se využívaly dřevěné destičky, které se připevňovaly k bruslím, aby se zabránilo k podvrknutí nohy. O bruslařích se záhadnými tělísky na nohách se zmiňuje i několik prastarých ság a legend. Třeba Islandská sága vypráví o bohu zimy – Use Ullerovi, který se projížděl zimní krajinou tak lehce a rychle, jako by letěl pták. Právě od něho se lidé naučili připevňovat si k nohám zvířecí kosti, které jim ulehčili pohyb po ledě. Ať už měly dřívější brusle podobu jakoukoliv, s jistotou víme, i díky archeologickým nálezům, že tento vynález má hlubokou historii.

Bruslení outfit

Bruslení na ledě, zdroj: www.miscellaneoushi.com

Jednou z nejstarších bruslí na světě, jejíž stáří odhadl britský archeolog V. G. Childe na 5000 let, je pravděpodobně kostěná brusle pocházející z Veselí u Trnavy. U nás se objevili kostěné brusle v období prvních Přemyslovců a svědčí o tom archeologické nálezy na Levém Hradci u Prahy. Za zmíňku stojí i brusle vyrobené v Baueru. Byla to právě kanadská společnost, která v roce 1927 připevnila ocelový nůž přímo na spodní část boty. Od té doby se toho hodně změnilo, ale nálepka kvality už bruslím od Baueru zůstala.

Dámské lední brusle v bílé barvě

Dámské lední brusle v bílé barvě, zdroj: www.wallpaper2020.com

Černé dámské brusle

Černé dámské brusle, zdroj: www.crystalmountain.com

Dnes se používají brusle především ke krasobruslení, v hokeji, ale i k zimním radovánkách. Moderní doba nabízí lední brusle v různém provedení – pánské, dámské, dětské. Vybírat si můžeme i ze zajímavých designů i podle účelu nošení bruslí. Samo s sebou, že ty pro sportovce mají vylepšenou technologii a anatomickou konstrukci. Pro volný čas či takové rekreační bruslení postačí klasické brusle, které vám dopřejí příjemné bruslení.

Outfit na bruslení - legíny, sukně, kabátek

Outfit na bruslení – legíny, sukně a kabátek, zdroj: favim.com/image/101876

3 pravidla správného outfitu na bruslení

Zaměříme se na oblečení pro volný čas, nikoli na vrcholové sportovce v oblasti krasobruslení a hokeje. Co si obléci na bruslení, to vám prozradí tři pravidla.

1. Pravidlo – správný outfit dle místa bruslení

První pravidlo je: zvolte správný outfit dle místa bruslení. Na jezero s prima přáteli si vezměte zimní oblečení, nedoporučuji si oblékat džíny, i když většina z nás je nosí. Je lepší zvolit sportovní a pružnější termo-kalhoty, které i případný pád na zadek ztlumí víc než upnuté džíny, které jsou uzpůsobeny pro rychlejší bruslení. S pružnějšími kalhoty si můžete vyzkoušet, pokud se odvážíte, i piruetu nebo jiné kreace. Nezapomínejte i na doplňky jako je čepice, šála i rukavice. Pokud se spíš chystáte zabruslit si ve sportovní hale na ledě, typ pro vás je podobný. Pokud i tak raději volíte pohodlné džíny, vezměte si ty ze silnějšího materiálu a volte volnější střih, ne příliš upnuté – pod ně můžete schovat termo-punčochy. K džínovým kalhotám zkombinovat elegantní kabátek a stylový outfit doplnit zajímavou čepicí nebo šálou či zajímavým šátkem.

Bruslíme v lehkém, ale hřejivém oděvu - tmavé kalhoty, svetřík

Bruslíme v lehkém, ale hřejivém oděvu – tmavé kalhoty, svetřík, zdroj: www.dailymail.co.uk

Zabruslete venku nebo na stadionu v teplém kabátku se sukní

Zabruslete venku nebo na stadionu v teplém kabátku se sukní, zdroj: www.dailymail.co.uk

Do haly na led si vezměte hřejivou pletenou sukni a svetříku

Do haly na led si vezměte hřejivou pletenou sukni a svetříku, zdroj: www.dailymail.co.uk

Do zimního stadionu si vezměte plisovanou sukni se svetříkem

Do zimního stadionu si vezměte plisovanou sukni se svetříkem, zdroj: www.dailymail.co.uk

2. Pravidlo – teplé a pružné oblečení na bruslení

Druhé pravidlo zní, cítit se dobře a pohodlně, což závisí na teplém a pružném materiálu. Proto než půjdete bruslit ven na rybník, zvolte kvalitní termo-prádlo, postačí si obléct pod kalhoty hřejivé sportovní punčochy a tílko nebo tričko. První vrstva s temo-prádlem vás zahřeje a vy se budete cítit dobře.

Zimní outfit na bruslení - teplé kalhoty a bunda

Zimní outfit na bruslení – teplé kalhoty a bunda, zdroj: www.portagemi.gov

3. Pravidlo –  dobrá nálada

Třetí pravidlo zní – nejlepší je se obléknout do dobré nálady! Na tohle pravidlo nezapomínejte. Nikdy z vás totiž luxusní a drahé oblečení neudělá okouzlující bytost, když bude vaše tvář postrádat přirozený úsměv. Kamkoliv vyrazíte, nezapomeňte si obléct i kousek skvělé nálady a jděte s úsměvem.

Přeji vám, ať se s radostí a úsměvem na tváři probruslíte do nového roku!


Každého z nás obklopuje móda, aniž bychom si to někdy uvědomovali, necháváme se ovlivňovat jejím různorodým stylem, vytváříme jí nebo se jí inspirujeme. To z nás dělá jedinečné bytosti. S nadšením se zajímám o módní svět, design a grafiku a textilní technologii. Také kreativní tvorba, navrhování a umění naplňují můj život. I díky těmto zájmům jsem se dostala k psaní článků o módě, které si na webu HerStyle můžete přečíst.

Co si myslíte vy? Dejte nám vědět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *