Mrazivé období zahalí krajinu do sněhové přikrývky a jezera, rybníky se promění v ledová zrcadla, která odráží krásu zimní scenérii. Takové počasí nás přemlouvá užít si naplno zimy. Obyčejná procházka v přírodě, nás okouzlí už jen tím, že zachumelené stromy i cesta, po které běžně chodíme, se najednou promění v zajímavá pohádková místa a zamrzlý rybník nedaleko v ledové kluziště, které vás zláká k bruslení. Pojďme nazout lední brusle a projet se historii, a zároveň se podívat na inspirativní typy, které nám prozradí, co si k bruslím obléknout.
Radost z bruslení
Každý z nás už alespoň jednou v životě stál na bruslích a projel se po zledovatělé ploše rybníka nebo na zimním stadionu. A kdo to ještě nezkusil, dlouho neváhejte! Vánoční svátky a s ním spojené volno naplňte novými zážitky, třeba i o ten, že se ještě letos naučíte bruslit nebo opět oprášíte své staré brusle ve sklepě a zakusíte ten skvělý pocit při bruslení. Velkou zábavu si užijete nejen s přáteli, ale i s vaší milou polovičkou.
Historie bruslí
Za poznáním nejstarších dějin bruslení bychom museli podniknout dobrodružnou cestu do daleké historie na výzvědy k našim předkům. Museli bychom se vypravit do severních zemí, kde před mnoha a mnoha lety žili kmeny Laponců. Laponsko bylo pokryto ledem a lidská vynalézavost nedala dlouho na sebe čekat. Vynalezly se vhodné pomůcky pro snadnější a rychlejší pohyb zdejších obyvatel po zledovatělé oblasti.
Pokračujeme-li v cestě za historií bruslení, dostáváme se i k bruslařskému umění v krajích anglických močálů, na kterých se kdysi vybudoval dnešní Londýn. Okolo Curyšského jezera se nalezly archeologické nálezy poskytující řadu dokladů o ledních bruslích. A nejen na těchto ostrovech, ale i ve Skandinávii, Holandsku, v Rusku a dalších zemích. V období mladší doby kamenné si lidi usnadnili putování do vzdálených míst i za potravou díky vynalézavosti, pod kterou vznikly nejen první brusle ale i lyže a sáňky.
Zajímá vás, jak takové pravěké brusle vypadaly? Sibiřští obyvatelé prý používali ke klouzání po ledě upravené mroží kly, Číňané zase upravovali bambusové pruty, ale nejčastěji se k výrobě bruslí používaly zvířecí kosti, kterých bylo dostatek. Kosti se jen trochu upravily, obrousily se, provrtaly se otvory na provléknutí kožených řemínků k upevnění. Později se využívaly dřevěné destičky, které se připevňovaly k bruslím, aby se zabránilo k podvrknutí nohy. O bruslařích se záhadnými tělísky na nohách se zmiňuje i několik prastarých ság a legend. Třeba Islandská sága vypráví o bohu zimy – Use Ullerovi, který se projížděl zimní krajinou tak lehce a rychle, jako by letěl pták. Právě od něho se lidé naučili připevňovat si k nohám zvířecí kosti, které jim ulehčili pohyb po ledě. Ať už měly dřívější brusle podobu jakoukoliv, s jistotou víme, i díky archeologickým nálezům, že tento vynález má hlubokou historii.
Jednou z nejstarších bruslí na světě, jejíž stáří odhadl britský archeolog V. G. Childe na 5000 let, je pravděpodobně kostěná brusle pocházející z Veselí u Trnavy. U nás se objevili kostěné brusle v období prvních Přemyslovců a svědčí o tom archeologické nálezy na Levém Hradci u Prahy. Za zmíňku stojí i brusle vyrobené v Baueru. Byla to právě kanadská společnost, která v roce 1927 připevnila ocelový nůž přímo na spodní část boty. Od té doby se toho hodně změnilo, ale nálepka kvality už bruslím od Baueru zůstala.
Dnes se používají brusle především ke krasobruslení, v hokeji, ale i k zimním radovánkách. Moderní doba nabízí lední brusle v různém provedení – pánské, dámské, dětské. Vybírat si můžeme i ze zajímavých designů i podle účelu nošení bruslí. Samo s sebou, že ty pro sportovce mají vylepšenou technologii a anatomickou konstrukci. Pro volný čas či takové rekreační bruslení postačí klasické brusle, které vám dopřejí příjemné bruslení.
3 pravidla správného outfitu na bruslení
Zaměříme se na oblečení pro volný čas, nikoli na vrcholové sportovce v oblasti krasobruslení a hokeje. Co si obléci na bruslení, to vám prozradí tři pravidla.
1. Pravidlo – správný outfit dle místa bruslení
První pravidlo je: zvolte správný outfit dle místa bruslení. Na jezero s prima přáteli si vezměte zimní oblečení, nedoporučuji si oblékat džíny, i když většina z nás je nosí. Je lepší zvolit sportovní a pružnější termo-kalhoty, které i případný pád na zadek ztlumí víc než upnuté džíny, které jsou uzpůsobeny pro rychlejší bruslení. S pružnějšími kalhoty si můžete vyzkoušet, pokud se odvážíte, i piruetu nebo jiné kreace. Nezapomínejte i na doplňky jako je čepice, šála i rukavice. Pokud se spíš chystáte zabruslit si ve sportovní hale na ledě, typ pro vás je podobný. Pokud i tak raději volíte pohodlné džíny, vezměte si ty ze silnějšího materiálu a volte volnější střih, ne příliš upnuté – pod ně můžete schovat termo-punčochy. K džínovým kalhotám zkombinovat elegantní kabátek a stylový outfit doplnit zajímavou čepicí nebo šálou či zajímavým šátkem.
2. Pravidlo – teplé a pružné oblečení na bruslení
Druhé pravidlo zní, cítit se dobře a pohodlně, což závisí na teplém a pružném materiálu. Proto než půjdete bruslit ven na rybník, zvolte kvalitní termo-prádlo, postačí si obléct pod kalhoty hřejivé sportovní punčochy a tílko nebo tričko. První vrstva s temo-prádlem vás zahřeje a vy se budete cítit dobře.
3. Pravidlo – dobrá nálada
Třetí pravidlo zní – nejlepší je se obléknout do dobré nálady! Na tohle pravidlo nezapomínejte. Nikdy z vás totiž luxusní a drahé oblečení neudělá okouzlující bytost, když bude vaše tvář postrádat přirozený úsměv. Kamkoliv vyrazíte, nezapomeňte si obléct i kousek skvělé nálady a jděte s úsměvem.
Přeji vám, ať se s radostí a úsměvem na tváři probruslíte do nového roku!