Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava
Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava

Kohoutí stopa se vrací – velký podzimní hit

Vzor, který se stává i letos velmi módní, se opět vrací na podzimní a i zimní módní sezónu. Se vzorem kohoutí stopy se můžeme setkat skoro všude, aniž bychom si tento motiv uvědomovaly, najdeme ho na kabátech, svetrech i hřejivých šálách. Tento zajímavý vzor používá plno návrhářů, kteří jej uplatňují při výběru tkanin i pletenin. Pojďme se podívat zblízka na kohoutí stopu, dozvíte se jak tento vzor vzniká a kde se používá, k tomu nakoukneme pod pokličku na podzimní módu s tímto nestárnoucím vzorem.

Historie a vznik vzoru kohoutí stopa

Kohoutí stopa nebo se jí také říká různými názvy pied de poule, hounstooth, houndstooth check, dogstoot či dogtooth i pepito, je tkanina se střídavě světlými a tmavými barevnými efekty (nejpoužívanější je černo-bílá varianta). Když se na vazbu podíváme zblízka uvidíme vzor poskládaný z více geometrických vzorů, který jako by připomínal kohoutí stopu. Vzor pochází ze Skotska okolo roku 1885, ale velmi populárním se stal až později v roce 1933. Tkanina s kohoutí stopou se vyrábí především z vlněných nebo bavlněných přízí, dnes se také vyrábí i z umělých vláken.

Kohoutí stopa vzor

Kohoutí stopa vzor, zdroj: http://society6.com

Móda dříve

Móda dříve, zdroj: www.studnel.com

Pepito bylo dříve tkaninou vhodnou pro podzimní a zimní kabáty nebo kostýmy, popřípadě sukně. Dnes je však móda velmi pestrá a s kohoutí stopou se můžeme potkat úplně všude. Pepito vzor mohou mít nejen kabáty nebo jiné hrubší svršky či sukně, ale také halenky, svetříky, šátky, čepice, klobouky, rukavice, punčocháče, boty a také nejrůznější módní doplňky.

Dámské šaty se vzorem

Dámské šaty se vzorem, zdroj: wannabemagazine.com

Dříve se vzor nejčastěji nosíval výhradně v kombinaci barev černá s bílou nebo černá s šedou. Dnes je však tak oblíbený i v mnoha jiných barevných odstínech či smíšených barevných přízí. O tento originální barevný motiv s kohoutí stopou není v dnešní době nouze. A pokud  zrovna máte svoji oblíbenou barvu, třeba modrou, červenou, žlutou, fialovou nebo jakoukoli jinou a toužíte mít ve svém šatníku pepito vzor ve své barvě, věřte, že nebudete mít problém podobný kousek sehnat.

Detail vzoru na kabátě

Detail vzoru na kabátě, zdroj: www.reserved.com

Kohoutí stopě je nutno vzdát velkou poklonu, protože jako jeden z mála vzorů (a že jich je hodně!) se udržel v popředí zájmu od doby, kdy se poprvé objevil na módní scéně a začal se nosit. Díky své geniální nadčasovosti a jednoduchosti se pepito objevil v mnoha podzimních i zimních kolekcích renomovaných značek a každý rok se stále vrací s novou a novější kombinací či detailem na oděvech i módních doplňcích, který vás jednoznačně okouzlí.

Každým rokem se na módní akci na londýnském týdnu módy (nejen tam), můžete setkat doslova a plejádou modelů s kohoutími stopami, které slouží jako skvělá inspirace pro vás, jaký model a v jakém stylu si pořídit, ale také pro další umělecké a návrhářce duše, které přijdou zase za rok s něčím novým se spojitosti moderního vzoru kohoutí stopy.

Kohoutí stopa vzorovaná na mašli

Kohoutí stopa vzorovaná na mašli, zdroj: http://hotpop.bloger.cz/Look/Girl-with-bow

Kohoutí stopa jako velký podzimní hit

Kohoutí stopa pochází ze čtyřicátých – padesátých let, jak už jsem se zmínila a je oblíbená stále. Jediný rozdíl v zamilování toho to vzoru je, že nejdříve jej nosily naše babičky, ale nyní tento vzor mají rady snad všechny věkové generace a dokonce jej nosí také muži. Zkrátka a dobře, pokud toužíte po dokonalém retro-moderním vzhledu, kohoutí stopa je tím pravým ořechovým pro podzimní a zimní období. Nabízí mnohé a je z čeho vybírat. A pokud chcete být originální a stylová, navštivte a podívejte se do nějaké butiku, ve kterém si zaručeně můžete takový pěkný a hřejivý outfit se vzorem kohoutí stopy pořídit i do svého šatníku.

Dámské sáčko s kohoutí stopou

Dámské sáčko s kohoutí stopou, zdroj: www.bloglovin.com

Kohoutí stopa na šále a čepici

Kohoutí stopa na šále a čepici, zdroj: www.stylebrickroad.com

Pánská móda s kohoutí stopou

Pánská móda s kohoutí stopou, zdroj: www.stylebrickroad.com

·

Každého z nás obklopuje móda, aniž bychom si to někdy uvědomovali, necháváme se ovlivňovat jejím různorodým stylem, vytváříme jí nebo se jí inspirujeme. To z nás dělá jedinečné bytosti. S nadšením se zajímám o módní svět, design a grafiku a textilní technologii. Také kreativní tvorba, navrhování a umění naplňují můj život. I díky těmto zájmům jsem se dostala k psaní článků o módě, které si na webu HerStyle můžete přečíst.

Co si myslíte vy? Dejte nám vědět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *