Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava
Místo, kde bydlí móda - články - módní poradna - rozhovory - zábava

Swarovski – šperky které vás rozzáří

Od pradávna jsou šperky symbolem krásy a bohatství. Samotný šperk, ať už se jedná o náhrdelník, náušnice nebo prsteny, je velmi oblíben u mnoha žen i mužů. Hraje důležitou roli v módních doplňcích a pro někoho je v hledáčku nepostradatelný pro svou barevnost, okázalost i jedinečnost, bez které se neobejde vyjít ven. Jeho osobitá záře na sebe upozorňuje a mnoho lidí se jí nechávají oslňovat, a na takovou drobnost, jako jsou právě krásné šperky, nedají dopustit. Šperky od Swarovski jsou známé ve světě, jsou úchvatné a nápadité, ale znáte jejich historii? Pojďme se s ní i s novou luxusní třpytivou kolekcí seznámit.

Historie Swarovski

Objevujeme se na počátku 19. století u vzniku krásných šperků u proslulého výrobce Daniela Swarovski (původním jménem Daniel Svárovský), který započal výrobu skla a šperků a jako první brousil šperky za pomoci tehdy velmi moderních technologiích. Byl původem český rodák, narozen v Jiřetíně pod Bukovou a vyučil se pasířem – uměleckým sklářem. Díky pozdějšímu setkání s Františkem Křižíkem zrekonstruoval stroj na řezání skla a broušení šatonů. Úspěšný rok se pro něj stal 1892, kdy si nechal stroj patentovat a zároveň založil firmu Swarovski & Co. spolu s investory Weisem a Kosmannem. Čechy se v pozdější době staly proslulé svými dokonale tvarovanými křišťálovými šperky, které se navíc prodávaly za nízkou cenou oproti jiným konkurentům na tehdejším trhu.

Krystaly Swarovski

Krystaly Swarovski, zdroj: eurekacrystalbeads.wordpress.com

Po založení úspěšné firmy se rozhodl Swarovski i se svými kolegy přestěhovat firmu na  jiné místo, než byly Čechy, a tím se stalo sídlo Wattens v rakouských Alpách poblíž města Insbruck. Bylo příhodné už kvůli lokalitě s blízkou elektrárnou pro levnější náklady se spotřebou energie na výrobu, ale i místem bez obrovské konkurence výroby skla a lepším pro život zaměstnaných lidí. V roce 1895 se firma postupně s velkým úspěchem rozjíždí a precizní broušené šperky se třpytivými krystaly se stávají rychle oblíbené po celém světě.

Ilustrace ke kolekci šperků

Ilustrace ke kolekci šperků, zdroj: rainbowsoflight.com

Popularita krystalů Swarovski

Ve firmě Swarovski se postupně ve výrobě angažují na počátku 20. století i synové Daniela Swarowskiho a díky tomu je firma prospěšnější ve své kvalitě i rychlosti, protože je stavěná na pevných rodinných základech, tím se postupně stává proslulejší svými okázalými křišťály nejvyšší kvality. V roce 1913 se již zhotovují šperky bez sebemenších chyb a dostávají se do podvědomí mnoha lidí na celém světě.

Rozdělení krystalů podle barev

Rozdělení krystalů podle barev, zdroj: www.ehashley.com

Uplynulo dalších deset let, kdy se rozhodne, že se výrobky od firmy Swarovski stanou i součástí módy. Mnoho návrhářů je nadšených z krásných krystalů a šperků, že nakonec otevřou cestu firmě Swarovski, aby se mohla stát součástí módy. Vkládají se do látek nebo jsou využívány k různému zdobení.

Avšak během 2. světové války okolo 30. let 20. století nastává hospodářská krize, kdy klesá poptávka po špercích, ale to silnou firmu s pevnými kořeny nezničí a po těžkém období funguje do teď. Po smrti zakladatele přebírá firmu syn a uvádí na trh nový kámen s názvem Aurora Borealis. Zajímavým efektem  je jeho třpyt v různých barvách, který vzniká pomocí speciální techniky, a díky tomu se i převádí do zhotovování krásných křišťálových lustrů mající velký úspěch a oblibu ve světě.

Krásné šperky od Swarovski

Krásné šperky od Swarovski, zdroj: crystals.swarovski.com

Swarovski dnes

V průběhu dalších let se vyrábějí nové motivy krystalů i nové designy, které jsou velmi trendy. Vyrábějí se i různé módní doplňky, kabelky, pouzdra apod. Během roku 1995 slavila firma své sté narozeniny a na počest je zhotovena křišťálová jeskyně ve městě založení ve Wattens. Na této velkolepé jeskyni se podílelo plno špičkových návrhářů, zručných řemeslníků i hudebníků. Dnes je Swarovski velmi známá šperkařská firma a každý z nás doma nějaký ten luxusní náhrdelník, náušnice, prsten nebo i pilníček na nehty s úžasnými barevnými krystaly má, i když začátky této firmy nebyly lehké, úspěch který teď má, stojí za obrovským odhodlání, trpělivostí, precizní práci a dřiny. V současné době využívají Swarovski krystaly i módní návrháři, které je používají i jako součást hodinek, kabelek, mobilních telefonů, pouzder i na svatební či společenské šaty i jiné luxusní doplňky.

Swarovski šperky

Swarovski šperky, zdroj: mirandakerr.wikia.com

Jedinečné šperky Swarovski

Jedinečné šperky Swarovski, zdroj: www.civilizatia.ro

Nová kolekce Swarovski Elemnts pro sezónu podzim/zima 2014

Nová kolekce nabízí krásné komponenty, které jsou inspirované přírodou a definují módní trendy pro následující období podzim a zimu pro letošní rok 2014 i pro příští 2015. Obsahují nové barvy, efekty i tvary, nové přívěsky i nalepovací kamínky. A jako hlavní tváří Swarovski je Miranda Kerr, která prezentuje nové a krásné výrobky.

Miranda Kerr tváří Swarovski

Miranda Kerr tváří Swarovski, zdroj: www.swarovski.com

Krásné sada od Swarovski

Krásné sada od Swarovski, zdroj: http://stylehistyle.com

Miranda Kerr se šperky Swarovski

Miranda Kerr se šperky Swarovski, zdroj: www.professionaljeweller.com

Úžasná barevná kolekce šperků od Swarovski

Úžasná barevná kolekce šperků od Swarovski, zdroj: http://stylehistyle.com


Každého z nás obklopuje móda, aniž bychom si to někdy uvědomovali, necháváme se ovlivňovat jejím různorodým stylem, vytváříme jí nebo se jí inspirujeme. To z nás dělá jedinečné bytosti. S nadšením se zajímám o módní svět, design a grafiku a textilní technologii. Také kreativní tvorba, navrhování a umění naplňují můj život. I díky těmto zájmům jsem se dostala k psaní článků o módě, které si na webu HerStyle můžete přečíst.

Co si myslíte vy? Dejte nám vědět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *